Věděli jste, že vybraní důchodci mají nárok na měsíční bonus ve výši 2 000 Kč? Možná se jedná právě o vás.
Častokrát vás na našem webu informujeme o všem, co se týká důchodů, a dnes tomu nebude jinak. Tentokrát pro některé důchodce máme velmi dobrou zprávu – mají totiž nárok na měsíční bonus ve výši 2 000 Kč. Jediný požadavek pro získání peněz je spadat do určité kategorie. Pokud do ní nespadáte, stále však můžete mít nárok na bonus ve výši 1 000 Kč. O samotném bonusu informoval web MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky).
Bonus pro důchodce
Senioři, kteří dosáhnou věku 100 let, získávají v Česku speciální finanční přilepšení ve výši 2 000 korun měsíčně. Tento příspěvek je automaticky připočítán k jejich důchodu, aniž by bylo nutné podávat jakoukoli žádost či vyplňovat formuláře. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se o vše postará a o navýšení informuje dopisem. Snaží se tak podpořit všechny důchodce, kteří se dožili tak vysokého věku. Příplatek ve výši 2 000 korun má za cíl zlepšit životní podmínky nejstarších seniorů.
Právě starší senioři se ve svém vysokém věku potýkají s mnoha nemocemi a zdravotními problémy, což znamená jediné. Medikace se zvyšuje a společně s ní i všechny výdaje za ni. Finanční pomoc má pokrýt alespoň část těchto nákladů a současně vyjadřuje uznání za jejich dlouhý život. Zákon o tomto příspěvku platí už od roku 1969, přičemž výše částky se postupně upravovala. Pokud vám však není 100 let, vůbec nemusíte zoufat. Existuje ještě jeden bonus, na který je snazší dosáhnout.
Příspěvků je více
Kromě stoletých důchodců mají nárok na měsíční bonus i ti, kteří oslavili své 85. narozeniny. Stejně jako u stoletých důchodců, i u této skupiny dochází k automatickému příspěvku, o který nemusí žádat. Tentokrát se jedná o měsíční odměnu ve výši 1 000 Kč. I zde má Česká správa sociálního zabezpečení za cíl jediné – finančně ulevit důchodcům od výdajů za léky a lékařskou pomoc.
Podle statistik ČSSZ z října 2024 žije v České republice přibližně 1 000 lidí starších 100 let, z toho převažují ženy (870 žen oproti 130 mužům). Nejvíce “stoleťáků” žije v Praze, nejméně pak v Karlovarském kraji. Příspěvky, které tito důchodci obdrží, jsou součástí dlouhodobé státní strategie, jejímž cílem je zlepšit podmínky pro život všem seniorům, kteří musí čelit kvůli svému zdravotnímu stavu kolosálním výdajům.