Koncesionářské poplatky se opět zvyšují a zároveň se mění i doposud známá pravidla. Některé domácnosti od nich totiž budou osvobozeny.
Koncesionářské poplatky jsou nekonečným tématem, které trápí spoustu jedinců. V minulosti měl povinnost platit tyto poplatky každý, kdo měl doma televizi nebo například rádio. Dnes se tato povinnost přesouvá na každého, kdo má připojení k internetu. Aby toho nebylo málo, výše koncesionářských poplatků se od května zvyšuje a každá domácnost teď bude platit o několik desítek korun více. Pojďme se společně podívat na všechny novinky, které nás čekají, a na které si budeme muset zvyknout
Koncesionářské poplatky se zvyšují
Od začátku května došlo v České republice k úpravě koncesionářských poplatků za veřejnoprávní média. Změny se dotýkají nejen samotné výše plateb, ale také okruhu osob, které mají nově povinnost platit. Přibyli noví poplatníci, ale některé firmy naopak z povinnosti odvedení poplatků vypadly. Co vše se mění a na co bychom si v budoucnu měli dát raději pozor?
První a nejzásadnější novinkou je úprava ceny. Letos budeme muset za koncesionářské poplatky odvádět celkem 205 korun měsíčně. Za služby České televize zaplatíme 150 korun měsíčně, za Český rozhlas pak 55 korun. Jak redakce Událostí247 již zmiňovala, povinnost platit tyto poplatky má teď každý, kdo vlastní zařízení, které je schopné přijímat televizní vysílání. Ať už je to telefon, počítač nebo tablet, poplatkům se nevyhnete. Nutno však podotknout, že se jedná o poplatky za domácnost. Je tedy úplně jedno, kolik osob v domácnosti žije a kolik zařízení jako rodina používáte – za celou domácnost musíte jednoduše odvést 205 korun měsíčně.
Koho se povinnost netýká
Nové koncesionářské poplatky nemusí platit úplně každý. Výjimku tvoří například firmy, které mají méně než 26 zaměstnanců. Jejich placení se vyhnou i majitelé s tlačítkovými telefony bez připojení k internetu. Dále se placení vyhnou i osoby se zrakovým či sluchovým postižením. K osvobození je však potřeba se přihlásit, a to za pomocí evidenčního formuláře. Dejte ale pozor – pokud v domácnosti žije alespoň jedna osoba, která podmínky osvobození nesplňuje, pak má domácnost povinnost koncesionářské poplatky platit.
Poslední skupinou, která nemá povinnost platit koncesionářské poplatky, jsou jedinci, jejichž čistý příjem není vyšší než 2,15násobek životního minima za uplynulé kalendářní čtvrtletí. V takovém případě je opět důležité vyplnit evidenční formulář.
Co se pak placení týká, poplatky lze odvádět různými způsoby – od trvalého příkazu v bance přes platbu kartou (včetně Apple Pay a Google Pay) až po SIPO. Nejčastější formou je právě služba SIPO, při které se platba provádí výhradně měsíčně. Lidé si mohou zvolit také čtvrtletní, pololetní nebo roční frekvenci plateb. Vždy však musejí uhradit částku nejpozději do 15. dne příslušného období.
Jaký máte názor na koncesionářské poplatky?


