Některé obchodní řetězce se rozhodly, že zruší jeden typ pokladen, který měla řada lidí v oblibě. Jejich důvody vás možná překvapí.
Na samoobslužné pokladny si mnozí lidé dlouho nemohli zvyknout. Postupem času je ale většina zákazníků vzala na milost a jejich obsluhu se naučila. Nyní však v některých státech tito pomocníci nahrazující pokladní mizí. Ptáte se, jak budete platit? Nejspíš tak, jako dřív, tedy lidské prodavačce.
Někde se samoobslužné pokladny osvědčily, jinde ne
Zatímco v Česku samoobslužné pokladny získávají na popularitě, jinde je ruší. Jak informuje web ČT24, ve Spojených státech a ve Velké Británii dochází k postupnému ústupu od používání samoobslužných pokladen. A co víc, některé obchodní řetězce je dokonce úplně odstraňují.
To je přitom v kontrastu s již zmíněným vývojem v Česku, kde se naopak tato technologická novinka rozšiřuje. Oceňují je nejen zákazníci, kterým šetří čas strávený čekáním ve frontě u klasických pokladen. Benefit mají tyto pokladny také pro samotné obchodní řetězce, neboť díky nim ušetří peníze za zaměstnance. Také proto těchto pokladen v českých supermarketech v posledních letech rychle přibývá.
Co západní státy k rušení pokladen vede?
Podle serveru ČT24 za rušením stojí obavy z rostoucího počtu krádeží a technických problémů spojených s tímto typem pokladen. A bohužel, díl pravdy na tom nejspíš bude. Podle studie Leicesterské univerzity se může po zavedení samoobslužných pokladem počet krádeží v obchodě zvýšit až o 75 procent, píše web Kupi. A v podobném duchu hovoří i praxe. O tom, jak mnozí zloději a podvodníci dokáží díky samoobslužným pokladnám prodejce okrást ostatně již dříve informovaly Události247.
Způsobů krádeží je celá řada. Oblíbeným trikem podvodníků jsou výměny či přelepování čárových kódů. Pokladna si takové změny na rozdíl od lidské pokladní nevšimne a zloději tak mohou ušetřit nemalé peníze. Stejně tak se může stát „že si zákazník nabere několik kilogramů pistácií a u pokladny je označí jako brambory“, popisuje další praktiku zlodějů server Kupi.