V nedávné době se v Česku znovu rozvířily debaty o plošném zavírání obchodů ve státní svátky či dokonce v neděle.
Otevřené, nebo zavřené obchody? Diskuse o otevírací době ve svátcích a nedělích je téma, které se ve veřejné debatě objevuje pravidelně. Zatímco někdy po určité době zase vyšumí, jindy skutečně k nějakým konkrétním změnám v této oblasti dojde. Jako třeba v roce 2016, kdy se zásadně upravila otevírací doba o svátcích.
V neděli otevřeno, o svátcích jen někdy
Zatímco otevírací dobu o nedělích zákony zatím nijak neupravují, jinak je tomu v případě státních svátků. Jak připomíná server E15, od roku 2016 platí zákon, podle kterého musí být během vybraných svátků obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečných zavřené. Jedná se například o Nový rok, Den vzniku samostatného Československa, Velikonoční pondělí nebo oba svátky vánoční.
Někteří poslanci ODS aktuálně navrhují, aby se toto zmatečné rozdělení na 2 druhy svátků ze zákona odstranilo. Jak píše web Seznam Zprávy, chtěli by, aby byly obchody ve všechny stání svátky buď otevřené, anebo zavřené. To však není jediná změna, která je ve hře. Jak dále uvádí web iDnes, například bývalý ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela ještě v době svého členství ve vládě uvedl, že by byl klidně i pro to, aby byly obchody zavřené všechny neděle.
Reakce na zavřené obchody v neděli se různí
Tato věc dlouhodobě lidi rozděluje na 2 protichůdné tábory. Zatímco někteří jsou proti a téměř zděšeně se ptají, kde by nakupovali, když by náhodou v neděli něco potřebovali, jiní nápad kvitují. Mimo jiné i z důvodu, aby si prodavačky a prodavači mohli odpočinut a nebyli nuceni pracovat i o nedělích.
A jak je tomu v dalších evropských zemích? Jak vyplývá z mapy na webu Aktuálně, převážná část zemí žádné nařízení týkající se nedělní otevírací doby nemá. V řadě zemích však určitá omezení platí, například ve Španělsku, Francii či Belgii. A státy jako Norsko, Německo, Rakousko či Švýcarsko pak mají zavřeno úplně.