Od 1. ledna 2024 dostanou v práci přidáno tito lidé. I vy?

Mnoho českých zaměstnanců čeká platové přilepšení. Zjistěte, zda se novinka netýká i vás.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ačkoli v Česku v posledním roce naplno řádí inflace a ekonomická situace mnoha lidí tak není zrovna růžová, některé z nich přesto čeká přilepšení. Již dříve Události247 psaly o tom, že některým státním zaměstnancům se od příštího roku zvednou platy. Více peněz však dostanou i mnozí lidé, kteří mají práci v soukromém sektoru. A to už od 1. ledna roku 2024.

Od října si polepšili lidé, kteří práci vykonávají z domova

Ti totiž nově podle zákona od svých zaměstnavatelů dostávají za každou hodinu odpracovanou v takzvaném režimu home office 4,60 korun. Jak psaly Události247, peníze mají zaměstnancům sloužit jako náhrada za vodu, elektřinu, plyn, teplo či svoz odpadu. A nyní čeká mnohé Čechy v práci další pozitivní novinka.

Lidé, kteří udělají jednu věc, dostanou v práci přidáno až 9 000 Kč

Zaměstnanci, kteří jsou vysláni na zahraniční pracovní cesty by měli dostávat vyšší náhrady za stravování. Celkem se upraví náhrady za vycestování do 22 zemí. Tím pádem dostanou v práci přidáno všichni, kteří do těchto států na služební cesty jezdí. A rozhodně ne málo. Třeba za výjezdy do Španělska, Andorry či Hongkongu budou lidé namísto 45 dostávat 50 eur denně. A za to, že kvůli práci vycestují do Lichtenštejnska pak mají nárok dokonce na 70 eur.

Jak vyplácení stravného funguje?

Stanovení náhrad za stravování je založeno na informacích od českých zastupitelských úřadů v daných zemích. „Vzhledem k růstu inflace v posledním období lze očekávat větší tlak na zvyšování sazeb. Návrhy zastupitelských úřadů někdy vycházejí z vývoje cen v místní měně, zohlednění vývoje kurzu místní měny k dolaru, resp. euru může inflaci výrazně korigovat,“ cituje web Finance vyhlášku týkající se vývoje inflace.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé cestující v rámci svého zaměstnání do zahraničí mají nárok na náhrady za stravování

Podle zákoníku práce má pak zaměstnanec na zahraniční stravné nárok, aniž by si musel schovávat účtenky za koupené jídlo. Pokud je zahraniční cesta delší než 18 hodin, má pracovník nárok na plnou denní náhradu. Pokud je však výjezd dlouhý mezi 12 a 18 hodinami, nárok je dvoutřetinový. Pro cesty krátké, ale alespoň hodinové je pak zaměstnanec za svou práci v zahraničí odměněn třetinou základní sazby.

Zdroj: Finance, Podnikatel

Souhlasíte s tím, že lidé, kteří vyjíždí na služební cesty mají mít nárok na vyšší stravné? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články