Od 25. června začne stát Čechům rozdávat peníze. Spousta z nich dostane až čtvrt milionu korun

Vybraní Češi si již brzy budou moci zažádat o statisícové příspěvky na opravy svých domů.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

V poslední době Události247 informovaly o několika nových nařízeních, pomocí kterých stát od lidí vybere více peněz. Jednalo se například o významné navýšení daně z nemovitosti či další opatření, jež jsou součástí takzvaného konsolidačního balíčku. Nyní však budou mít mnozí Češi důvod k radosti. Stát totiž aktuálně chystá spuštění dotačního programu, díky němuž budou moci vybraní lidé peníze naopak získat. A to rozhodně ne malé, příspěvek může dosahovat až 250 tisíc korun.

Stát lidem bude rozdávat velké peníze

Jak informuje web Peníze, od 26. června se opět spustí dotační program Nová zelená úsporám Light. Ten bude obnoven asi po měsíční pauze. Na konci května totiž kvůli vyčerpání financí původní program Nová zelená úsporám Light skončil. Základ programu sice zůstává neměnný – nárok na peníze budou mít stejně jako dosud nízkopříjmové domácnosti či senioři. Nově se však zpřísní podmínky získání peněz. Jak stojí na webu Nová zelená úsporám, u starobních důchodců bude platit nové kritérium, podle kterého budou moci vlastnit maximálně 1 nemovitost.   

iZdroj fotografie: Petr1888 / Creative Commons / CC-BY-SA
Na zateplení starého domu budou lidé nově moci získat až 250 tisíc korun

Program je určen například pro zateplování domů, výměnu oken a dveří či další stavební úpravy, jejichž cílem je větší energetická úspornost. Celkem do něj stát vložil 3 miliardy korun, přičemž žadatelé budou moci získat až 250 tisíc korun. To je o 10 tisíc korun více, než kolik byla maximální částka, kterou z tohoto programu lidé mohli čerpat dříve.

Konkrétně na zateplení pak lidé budou moci získat až o 100 tisíc více než dříve. V minulosti totiž podmínky stanovovaly, že na zateplení mohli lidé dostat nejvýše 150 tisíc korun, dalších 90 tisíc korun pak mohli využít na solární ohřev vody, dodává web Peníze.

Na opravy domu lze získat peníze i z dalšího programu

Kromě programu Nová zelená úsporám existují i další možnosti, jak mohou Češi na rekonstrukci či úsporná opatření získat příspěvek od státu. Jedním z nich je program Oprav dům po babičce, o kterém již dříve informovaly Události247. Ten je určen pro lidi, kteří se rozhodnou opravovat staré nemovitosti pro účel budoucího bydlení.

Tito Češi mají od státu nárok na 1 000 000 Kč. Týká se to i vás?

I tento program pak v nedávné době dostál několika změn. Na rozdíl od Nová zelená úsporám Light se zde však podmínky naopak rozvolnily. Jak dodává server Peníze, od června mohou žadatelé nově vlastnit ne pouze 1 nemovitost, ale rovnou 2. Důvodem má být snaha o zpřístupnění programu většímu množství lidí, kteří na peníze dosud neměli nárok třeba kvůli tomu, že měli podíl v jiné nemovitosti či vlastnili starý byt, ve kterém po dobu rekonstrukce domu bydleli.

Plánujete čerpat peníze z obnoveného programu Nová zelená úsporám light? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články