Sýry jsou mezi Čechy velmi oblíbené. Někdy se ale zákazníkům může stát, že si z obchodu přinesou domů i něco navíc.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce při svých kontrolách často nachází nevyhovující potraviny. Ve velkém mezi ně patří také tvrdé sýry, jak na Událostech247 informujeme pravidelně. Sýry jsou totiž kvůli svému charakteru i způsobu výroby citlivé na výskyt nejrůznějších plísní.
Firma má problémy opakovaně
Upozornili jsme také na to, že hned čtyři druhy závadných tvrdých sýrů se před časem prodávaly v obchodech Tesco. Například u sýru italského typu Grana Padano byl pod obalem zjištěn výskyt plísně. Plesnivý byl také sýr italského typu Parmigiano Reggiano prodávaný v Tescu. Jak jsme psali už dříve, zelený byl také tvrdý sýr Krolewski, který se prodával v obchodní síti Albert. Uvedené potraviny přitom podle inspekce neměly prošlé datum spotřeby.
K častým záchytům patří také tolik oblíbené tvarůžky. Některé obchody musely před pár měsíci vyřadit z regálů olomoucké tvarůžky od loštické firmy A.W., a to kvůli možnému výskytu plísně, jak jsme psali už dříve. Například řetězec marketů Penny tehdy oznámil, že preventivně stahuje z prodeje konkrétní šarže stogramového balení tvarůžků pro podezření na výskyt plísně. Pokud potravina jeví známky kažení, nelze ji považovat za bezpečnou pro lidské zdraví.
Tvarůžky jsou světovým unikátem
Plesnivé olomoucké tvarůžky odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce nedávno také v prodejně obchodního řetězce Albert ve Svitavách. Konkrétně se jednalo o šarži L133 252, obsah balení byl 125 gramů. Výrobcem je opět loštická firma A.W., která měla problémy s plísní u tohoto konkrétního druhu sýru už několikrát. Výrobek přitom neměl prošlé datum minimální trvanlivosti, jak inspekce informuje na svém webu Potraviny na pranýři.
Olomoucké tvarůžky jsou přitom zdravé. Jedná se o sýr z netučného kyselého tvarohu s poloměkkou až měkkou konzistencí zrající pod mazem. Kromě soli se při výrobě nevyužívají žádné konzervační látky, jak píše web Novinky. Jako jediný tuzemský produkt se také olomoucké tvarůžky dostaly do světově uznávané Velké encyklopedie sýrů. „Je to škoda, že to takhle kazí. Vím, že těch záchytů bylo už několik a proto jsem si tvarůžky už pár měsíců nekoupil,“ řekl k tomu Událostem247 pan Arnošt.