Není to moc časté, ale přece jen se to někdy děje. Domů vám přijde kontrola. Například ze zdravotní pojišťovny když jste na neschopence.
Obecně platí, že pokud úředník člověka na dané adrese nezastihne, může mu být neschopenka krácena nebo dokonce zcela odebrána. Jak Události247 psaly již dříve, v případě obzvlášť závažného porušení léčebného režimu pak lidem hrozí dokonce i pokuta ve výši až 20 tisíc korun.
Přijít mohou i úředníci
Další kontroly se mohou týkat lidí, kteří od státu pobírají příspěvek na bydlení. Jak jsme na Událostech247 informovali, s pobíráním příspěvku souvisí také řada povinností. Jednou z nich je například povinnost povolit vstup úředníkům do domu. Se souhlasem příjemce dávky totiž mají právo vstupovat do příbytku, na který je uplatňován příspěvek na bydlení, a to za účelem provedení šetření a zjištění skutečností pro přiznání dávky.
Kontrolovat vás mohou i v případě, že bydlíte v pronajatém bytě. Jak totiž píše web dTest, V některých nájemních smlouvách se totiž může objevit věta, že majitel bytu má právo vykonávat pravidelné kontroly, a to klidně každých 14 dní. Prohlídku je možné oznámit jak ústně, tak písemně dopisem, nebo e-mailem. Není přitom stanoven žádný časový předstih, kdy se tak musí stát. Stejně tak může majitel provést kontrolu i bez přítomnosti těch, kdo v bytě aktuálně bydlí.
Majitel bytu má na kontrolu právo
Říkáte si, že to snad není možné? Podle paragrafu 2219 občanského zákoníku má pronajímatel právo svůj byt kontrolovat. Stejně tak má právo přístupu do bytu, pokud je nutná jeho údržba nebo oprava. V obou těchto případech je ale nutné, aby tato skutečnost byla předem oznámena nájemníkovi. „Bydlím už v několikátém podnájmu, ale s tímto jsem se ještě nesetkala. Chápu to ovšem z pohledu pronajímatele, který chce, aby byl jeho byt v pořádku,“ řekla Událostem247 paní Iva z Brna.
Kontrola bytu ovšem neslouží pouze jako kontrola nájemníka, ale jde také o formu setkání, kdy má nájemce možnost si s vámi popovídat, nebo vás upozornit na nějaké stížnosti či škody, připomíná web Ulov domov. Nájemník se zase může informovat třeba o tom, jestli má pronajímatel v plánu mu prodloužit smlouvu i na další rok. Kontroly jsou také preventivním nástrojem. Pokud nájemník ví, že probíhají pravidelně, obvykle se stará o pravidelnou údržbu bytu.