Podvodníci umí maskovat telefonní číslo tak, aby to vypadalo, že vám volá banka. Dejte si pozor, přijdete jinak o spoustu peněz

Stejně jako se zlepšují technologie i bezpečnostní prvky proti zlodějům, zlepšují se i schopnosti těch, kteří vás chtějí okrást.

i Zdroj fotografie: Kārlis Dambrāns from Latvia / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Podvod zvaný spoofing patří mezi sofistikované způsoby, jak zneužít technologie telefonické komunikace. Při tomto triku pachatelé manipulují s identifikátorem volajícího čísla (CLI), který obsahuje informace o telefonním čísle volajícího. Změnou CLI mohou podvodníci zařídit, že se na displeji příjemce hovoru objeví, že volá například banka nebo jiná důvěryhodná instituce. Cílem podvodníků je podle webu iDnes získat od obětí citlivé údaje, jako jsou přístupové údaje k účtům, aby mohli zneužít jejich finanční prostředky.

Jak podvod probíhá

Jde o opravdu sofistikovaný podvod, který je častokrát velmi těžké odhalit. Podvodník vám zavolá a za pomoci spoofingu to vypadá, jako by volal z čísla vaší banky. Následně se představí a v rámci nějakého problému s vašimi osobními informacemi vás požádá o jejich ověření. Častokrát se podvodníci pak pokusí získat od vás číslo vaší kreditní karty i společně s třímístným ověřovacím číslem CVV/CVC. Nebo například údaje od vašeho internetového bankovnictví. Okrást vás je pak pro ně naprostá hračka.

,,Zaplať nájem, pak budeš bydlet.” Podvodníci chtějí lidi nachytat na falešné nájemní smlouvy

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku se rozmohl takzvaný spoofing

Operátoři jako T-Mobile a O2 nedávno nasadili systémy pro detekci falešných volání a významně tak snížili počet úspěšných útoků. Tyto systémy fungují tak, že volající operátor ověřuje u příjemce hovoru legitimitu čísla. Tento proces probíhá v reálném čase a nemá vliv na dobu spojování hovoru. Například O2 uvádí, že po zavedení ochranných opatření v jeho síti filtrovali denně stovky tisíc podvodných telefonátů.

Podvodů je stále více

Čím více se kyberbezpečnostní služby snaží bojovat proti podvodníkům, tím více sofistikovaných podvodů přibývá. Například v říjnu letošního roku došlo u O2 k rekordnímu počtu hackerských útoků, přičemž více než 515 milionů incidentů bylo odvráceno pomocí služby O2 Security.

Až stovky tisíc korun skončí v kapsách podvodníků: Falešných zpěváků, kapitánů a lékařů v Česku přibývá

iZdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Sofistikovaných podvodů neustále přibývá

Mezi nejčastější hrozby patří malware, phishing a útoky typu coinminer. Pokud se stanete obětí telefonického podvodu, ať už úspěšného či neúspěšného, nejlepší je okamžitě kontaktovat svého operátora, a to prostřednictvím aplikace nebo speciálních kontaktních čísel. Pokud jste někomu sdělili své bankovní údaje, co nejdříve zavolejte do své banky a o všem ji informujte.

Stali jste se někdy obětí telefonního podvodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články