U malé obce na Pardubicku, kousek od dálnice, byl nalezen poklad nevyčíslitelné hodnoty. Jde o jeden z největších objevů v moderní historii.
Jak jsme již několikrát psali na Události247, ty největší poklady se většinou najdou v moment, kdy je vůbec nehledáme. Častokrát se může jednat o staré knihy, VHS kazety, mince, bankovky nebo i známky. Většinou takové malé poklady najdeme během uklízení půdy, na které se schovávaly několik let a my jsme o tom neměli ani tušení. S pokladem na Pardubicku to podle webu Novinky bylo podobně. Schovával se celou dobu na poli u dálnici, doteď ale o něm neměl nikdo žádné tušení.
Poklad století
Psal se rok 2015, když byl o obce Chýšť na Pardubicku nalezen obrovský poklad složený převážně z denárových mincí pocházející z 10. století. Obsahoval celkem 1669 stříbrných denárů a jejich zlomků. Poklad byl okamžitě prohlášen za poklad století a podle webu iDnes jeho nálezce nakonec obdržel odměnu ve výši 2 milionů korun. Nálezce na něj přitom narazil jen několik set metrů od dálnice D11.
O pět let později, v roce 2020, byl následně zapsán mezi kulturní památky. Poklad pocházející z dob vlády Boleslava II. (972–999) má nevyčíslitelnou hodnotu. Samotné mince jsou přitom uměleckým dílem. Nachází se mezi nimi nejen klasické mince, ale i velmi raritní ražby.
Nezodpovězené otázky
Poklad se nacházel na místě, které kdysi sloužilo jako obchodní cesta. Není však jisté, komu vlastně mince patřily a proč byly vlastně ukryty. Samotné denáry mají podobnou velikost jako české mince a velkou hodnotu přitom měly už ve své době. Jen jediný denár člověku v 10. století vystačil na dva měsíce.
Denárový poklad nalezen u Chýště je pro vědecké výzkumy hotovým snem. Jeho detailní zkoumání mohou přinést nové informace o mincovní činnosti na českém území ve středověku. Pro archeology jde o největší nález v moderní historii na našem území.