Vozit v autě neukázněné spolujezdce se nemusí vyplatit. Pokud spáchají tento přestupek, může na to finančně doplatit řidič vozu.
Řidiči jsou zvyklí, že zodpovídají jen za prohřešky, jež sami spáchají. Ne vždy to ale musí tak úplně platit. V určitých případech totiž mohou schytat pokutu i za přestupek, kterého se dopustil jejich spolujezdec. Českých řidičů se to však naštěstí netýká.
Nepřipoutaní spolujezdci mohou být problém
Konkrétně to platí v Belgii. Jak již dříve psaly Události247, tam hrozí řidičům pokuta nejen za to, že se sami nepřipoutají, ale i za to, pokud bezpečnostní pásy řádně nepoužije jejich spolujezdec. Řidič je totiž zodpovědný za zajištění bezpečnosti všech cestujících. Ti, jež se do této evropské země chystají, by si tak na tento přestupek měli dávat pozor.
V Česku však naštěstí podobné nařízení neplatí. Jednu dobu to ale vypadalo, že by platit mohlo. Jak připomíná web ČT24, před 6 lety ústavní soudci rozhodli, že řidič není za připoutání spolujezdce v Česku zodpovědný, a tudíž za něj ani nemusí platit pokuty, pokud spáchá přestupek. Neplatí to pouze ve chvíli, kdy v autě převáží děti – v takovém případě musí na jejich připoutání řidič dohlédnout.
Za tento přestupek hrozí mastná pokuta
Řízení bez pásů se rozhodně nevyplatí. A to platí ještě více od letošního roku, kdy pokuty za mnohé přestupky v Česku značně vzrostly, jak informovaly Události247. Za nezapnuté bezpečnostní pásy mohou policisté motoristům udělit na místě sankci 1500 až 2 tisíce korun, ve správním řízení pak dokonce až 5 tisíc korun, píše web BESIP. A k tomu mohou řidiči dostat až 4 trestné body.
Na závěr však ještě zmiňme, že tento přestupek, tedy jízda bez zapnutých pásů, není jen finančním, ale také bezpečnostním rizikem. Jak upozorňuje server TN, pokud člověk pojede v autě rychlostí 50 kilometrů v hodině a nebude připoután, případný náraz na něj bude mít podobný efekt, jako kdyby vypadl ze 3. patra.