Nekompromisní pokuta 2 miliony korun za sbírání hub. Kdo o přísném zákoně nebude vědět, doplatí na to

Pokud lidé při houbaření narazí na podezřelou nebo neznámou houbu, měli by ji raději nechat být. Za sběr některých druhů totiž hrozí vysoké sankce.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Houbařská sezona již vypukla a mnozí Češi tak s košíky vyráží do lesů hledat oblíbené hříbky, růžovky či kozáky. Někteří fajnšmekři pak pátrají i po méně známých druzích. Měli by si dát ale pozor, aby náhodou omylem nesebrali některý ze vzácných druhů hub, jež jsou v Česku chráněny. Hrozí za to totiž vysoké pokuty.

Sbírání hub se Čechům může prodražit

Seznam chráněných hub udává vyhláška zákona o ochraně přírody a krajiny. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu Zákony pro lidi, celkem jsou zde více než 2 desítky druhů hub. Patří mezi ně například hřib královský, hřib Fechtnerův, lanýž letní, holubinka blaťácká nebo muchomůrka Vittadiniho.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Prirodnjak/ Creative Commons / CC-BY-SA
Houbaření je oblíbeným koníčkem mnoha Čechů

Kdo by pak tyto houby sebral, může za to dostat vysokou pokutu. Jak jsem dále zjistili na platformě Wikipedia, sankce za neoprávněný sběr chráněných hub se v Česku pohybují od 5 tisíc až do milionu korun. Výše se odvíjí jak od sebraného množství a míry poničení biotopu houby, tak také od toho, zda se jedná o fyzickou či právnickou osobu. Ve druhém zmíněném případě pak může výše pokuty dosáhnout v určitých případech dokonce až 2 milionů korun, jak redakce Událostí247 dále zjistila z informací serveru Prima Zoom.

Co dělat, když najdete chráněnou houbu?

Pokud lidé nějaký chráněný druh objeví, rozhodně by jej tak neměli sbírat. Ideální pak je místo nafotit, zdokumentovat a kontaktovat místní úřad ochrany přírody, jak jsme se dozvěděli z rady mluvčí ministerstva životního prostředí Veroniky Krejčí pro web CNN Prima News. Dále lidé mohou lokalitu zaznamenat také do aplikací pro zaznamenávání chráněných druhů rostlin a živočichů iNaturalist nebo BioLog.

iZdroj fotografie: Pixabay
Některé houby je zakázáno sbírat

Ačkoli ochrana přírody je bezesporu důležitá, současný systém takto vysokých finančních postihů v případě sběru chráněných hub je podle redakce Událostí247 možná až příliš přísný. Především je však podle nás problematické to, že mnoho houbařů o hrozících sankcích dost možná vůbec neví. Případně chráněné houby seberou omylem. Obecně proto doporučujeme sbírat vždy jen houby, jež lidé stoprocentně znají. Vyhnou se tak případné pokutě, a v horším případě i potenciální otravě, pokud by omylem sebrali nějaký jedovatý druh.

Sbíráte rádi houby? A věděli jste o zmíněných pokutách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články