Kdo si nepohlídá dokumenty, tomu policie napaří pokutu až 40 000 Kč. Týká se to statisíců Čechů

Lidé, kteří vlastní automobil by si měli dávat pozor, zda plní všechna nařízení. Jinak jim hrozí pěkně vysoká pokuta.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Mnozí řidiči vidí pokutu na každém rohu. Překročení povolené rychlosti, porušení dopravní značky, nezaplacení dálniční známky – za to všechno hrozí motoristům nemalé sankce. Ty se navíc od příštího roku mají zvýšit, jak informovaly Události247. Existuje ale také pokuta, kterou mohou lidé dostat, aniž by se svým vozem vůbec vyrazili na silnici. A rozhodně se nejedná o menšinový problém. Každoročně ji musí platit statisíce Čechů.

Pojištění je základ

Řeč je o nezaplaceném povinném ručení. V Česku se tento prohřešek ročně týká 100 až 200 tisíc vozidel. Povinnost platit toto pojištění je přitom každému českému řidiči dána zákonem. Pokud tento fakt lidé nerespektují, hrozí jim nemalé sankce. Konkrétně musí platit za každý den, kdy nemají vozidlo pojištěné poplatky do garančního fondu, jenž spravuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP). V závislosti na velikosti vozidla se pak u osobních aut jedná o částky od 30 do 93 korun.

Majitelé těchto aut budou už od 1. ledna 2024 platit poplatek 8500 Kč. V některých případech to může být i víc

Příkladem může být výpočet sankcí za osobní automobil s objemem motoru 1 500 cm3. Zde by poplatky za rok činily 17 155 korun plus administrativní náklady. I tak jsou to ale výrazně nižší částky než například v sousedním Polsku. Tam se totiž poplatek v závislosti na délce prodlení může vyšplhat až na desítky tisíc korun, informovaly již dříve Události247.

Řidiči mohou dostat i vyšší pokutu

Daleko mastnější pokutu lidé zaplatí v případě, že je chytí policisté. Když pojištění, například v podobě platné zelené karty na místě nepředloží, mohou dostat pokutu 1500 korun, ve správním řízení pak až dvojnásobek. Pokud však nejde pouze o zapomenutí zelené karty a skutečně se zjistí, že řidič v té době neměl platné povinné ručení, sankce jsou až 40 tisíc korun. Kdo si tedy tyto dokumenty nepohlídá, tomu policie napaří pěkně mastnou pokutu.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Kdo nemá platné povinné ručení, ten musí platit každý den poplatek do garančního fondu

To však není všechno. Když by řidič v autě bez platného povinného ručení způsobil nehodu, pak za tuto svou ledabylost může zaplatit i statisíce. Pokud je nehoda způsobena vozidlem bez platného pojištění, vzniklou škodu uhradí ČKP z garančního fondu. Následně ji ale bude vymáhat po původci nehody, a to až do výše 300 tisíc korun.

Zdroj: ePojisteni, Portál řidiče

Stalo se vám někdy, že jste zapomněli zaplatit povinné ručení? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články