Pokuta 3700 Kč za nedodržení nové dopravní značky. Řidiči její význam neznají, policii to ovšem nezajímá

Mnozí řidiči jsou přesvědčeni o tom, že jakmile jednou splní testy v autoškole a získají řidičský průkaz, nemůže je na silnicích nic překvapit.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mění se ale nejen dopravní předpisy, ale také třeba dopravní značky. Události247 už dříve informovaly o značce Stop-protisměr, která má snížit riziko vzniku vážných nehod, když řidiči omylem jedou na komunikaci do protisměru. To však zdaleka není jediná nová dopravní značka, na kterou mohou motoristé při jízdě narazit.

Nových značek na silnicích přibývá

Psali jsme, že jednou z novinek je také sdílená zóna. Tato značka s kódovým označením IZ 10a označuje oblast, kde kromě obecných pravidel provozu na pozemních komunikacích platí zvláštní pravidla pro provoz ve sdílené zóně. Pro všechny druhy dopravy by měla platit maximální rychlost 20 km/h. Značka pojmenovaná jako Parkoviště P+D, zase označuje místo, které je určeno pro parkování vozidel, jejichž řidiči odtud poté pokračují v jízdě jako cestující v jiném vozidle v rámci spolujízdy.

iZdroj fotografie: Pexels
Řada řidičů tuto značku nezná

Soustu značek, které někteří čeští řidiči nedokáží rozluštit, mají v Německu. Ta nejnovější tam zakazuje předjíždění motorek a kol všem motorovým vozidlům, a to od osobních aut až po náklaďáky. Pokud by šofér tuto značku porušil, musí počítat s tím, že od německé policie dostane pokutu od 70 do 150 eur, což je v přepočtu okolo 3700 korun. Upozornil na to web Automania. Pokud taková značka na silnici není, i tak je nutné dodržovat minimální vzdálenost, při které cyklistu předjíždíte.

Nemám tušení, co to je za značku, říká řidič

Nová zákazová značka je kulatá s červeným okrajem. Vlevo má červené auto, vpravo kolo a pod ním motorku. Ukázali jsme tuto značku řidiči panu Pavlovi, jestli by ho napadlo, co to znamená. Ukázalo se, že tato značka je jednou z těch srozumitelnějších. „Vypadá to, že by nemělo auto předjíždět kolo a motorku,“ řekl Událostem247. V Německu však mají také značku, která podle vzhledu většinu řidičů nejspíš moc neosloví.

Na silnicích se objevila nová dopravní značka: Za nedodržení vám hrozí zákaz řízení. Řidiči často netuší, co znamená

Je to bílý obdélník, na kterém je červená tečka nad černou šipkou. Značka byla navržena jako pomoc v obtížných dopravních situacích. Slouží jako ukazatel odbočky a jejím cílem je snížit provoz a nehodovost na frekventovaných trasách. Motoristům by totiž měla pomoci snadněji najít alternativní objízdné trasy a zamezit tak tvoření kolon. Řidiči nákladních i osobních aut by se díky tomu mohli vyhnout rušným oblastem a provoz by měl být plynulejší. „Tak mě osobně tahle značka připomíná spíš Japonsko, význam mě vůbec nenapadá,“ říká pan Pavel.

Slyšeli jste už o zmíněné dopravní značce? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články