Pokuta 500 000 Kč za platbu v hotovosti: Češi o přísných pravidel často netuší. Pak na to doplácí

Možná by vás ani nenapadlo, že platba v hotovosti větší částkou by se vám mohla pořádně prodražit.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

O tom, že některé banky v Česku zavádějí nejrůznější poplatky, na které jsme nebyli zvyklí, jsme na Událostech247 psali již dříve. Třeba v UniCredit Bank si klienti připlatí hned za několik služeb, mimo jiné za ověřovací a informační SMS, papírové výpisy, platební příkazy v provozovně nebo za některé výběry z bankomatů a zahraniční transakce. Konkrétně poplatek za ověřování přes SMS vzroste z 1,50 koruny na 4 koruny.

Opatření má pomoci v boji proti praní špinavých peněz

Od 1. července 2023 se na Slovensku změnila pravidla pro omezení hotovostních plateb. Do té doby platby mezi fyzickými osobami, které nebyly podnikateli, mohly být prováděny v hotovosti do 15 000 eur. Psal o tom slovenský web Peniaze. Všechny ostatní subjekty, jako jsou právnické osoby a podnikající fyzické osoby, mohly platit a přijímat platby v hotovosti jen tehdy, pokud suma nepřekročila 5000 eur.

Banka, u které má účet statisíce Čechů zavede od 1. listopadu 2024 nový nepříjemný poplatek. Dotkne se to spousty lidí

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Platba v hotovosti je u Čechů často preferovanou variantou

Tato omezení měla zabránit daňovým únikům. Nakonec se ale ukázalo, že se tak nestalo. Od roku 2025 mají slovenské firmy odvádět státu daň ve výši 0,4 procenta z každé bankovní transakce. Maximální částka by měla být zastropována na 40 eurech za transakci. Kabinet slovenského premiéra Roberta Fica tak chce napodobit Maďarsko, kde stejnou daň zavedli už v roce 2013, jak informuje web Novinky. Podle zástupců zaměstnavatelů tak může každý Slovák ročně přijít o téměř 300 eur.

Hranice se za pár let ještě sníží

Omezení hotovostních plateb máme i v České republice.  Většinou se zdůvodňuje jako opatření proti praní špinavých peněz nebo proti financování terorismu. V hotovosti tady nesmíme platit víc než 270 000 korun. Za porušení tohoto zákazu totiž hrozí pokuta až 500 000 korun pro nepodnikatele a až pět milionů pro podnikatele, jak píše web Zákony pro lidi. Omezení se ale týká jen placení mezi zákazníkem a obchodníkem.

Známá banka Čechům napařila brutální poplatky. Máte u ní účet? Nedoplatíte se, peníze si od vás vezmou skoro za všechno

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zmíněné omezení se týká vztahu mezi zákazníkem a obchodníkem

Europoslanci však schválili ještě přísnější pravidla boje proti praní špinavých peněz. A to od roku 2027. Stanovují mimo jiné maximální limit platby v hotovosti v celé Evropské unii ve výši 10 tisíc eur, tedy asi 252 000 korun, jak upozornil web iDnes. Na nejrizikovější subjekty bude dohlížet nová unijní agentura a Úřad EU pro boj proti praní špinavých peněz. Bude sídlit ve Frankfurtu nad Mohanem. 

Věděli jste o tomhle omezení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články