Na houby vyráží s oblibou mnoho Čechů. Ne všechny, které najdou, by ale měli sbírat. Může je to přijít pěkně draho.
Houbařská sezóna vypukla již na začátku června, jak psal web CNN Prima News. Mnozí Češi tak už několik týdnů nadšeně brázdí lesy s košíky a hledají hříbky, kozáky či bedly. Některé houby, na které při svých procházkách narazí, by však sbírat rozhodně měli. Ne všichni houbaři o tom možná ví, ale za sebrání některých druhů hrozí obrovské pokuty.
Tyto houby by lidé měli nechat v lese
Obecně lze houby rozdělit do 4 skupin na jedlé, nejedlé, jedovaté a chráněné, uvádí web Seznam Zprávy. Zatímco na třetí skupinu by si lidé měli dát pozor kvůli své bezpečnosti, na čtvrtou skupinu kvůli svým peněženkám. Sběr mnohých chráněných druhů je totiž sankcionován vysokými pokutami, jak již dříve upozornily Události247.
Pokuty za sběr těchto chráněných druhů mohou být skutečně vysoké. Jak uvádí server Deník, pro jednotlivce mohou dosahovat maximálně 100 tisíc korun, pro právnické osoby pak až 2 miliony korun. Sankce se navíc nevztahují jen na sběr vzácných hub, ale i na poškození jejich lokalit, dodává web Deník. A o jaké houby se jedná? Jde o celkem 46 druhů, mezi něž patří například hřib královský nebo hřib moravský. Stačí tak omylem sebrat jeden exemplář a lidem může hrozit pokuta.
V českých lesích lze najít spousty druhů
V tuzemských lesích v poslední době přibývá také mnoho nových druhů hub, které zde dříve vůbec nerostly. Jak pro web České noviny uvedla mykoložka Markéta Vlčková, jde třeba o muchomůrku císařskou, hřib královský nebo dupainův. To vše jsou houby, jež typicky rostou v oblasti Středomoří, avšak nově je na ně lze narazit i v Česku.
Jedná se o invazivní druhy hub, které obvykle nejsou jedlé a do Česka se dostávají z jižních zemí. Zatímco dříve by se jim zde kvůli chladným podmínkám nedařilo, nyní se sem díky oteplování přesouvají. Podle mykologů se přitom může jednat o desítky nových druhů, které budou postupně čeští houbaři v lesích potkávat čím dál častěji, dodává web Deník.