Cukroví a vánočka už neodmyslitelně patří k českým Vánocům. Pokud se vám nechce si cukroví péct doma, můžete si ho objednat.
Některé ženy, například maminky na mateřské, si každý rok pečením vánočního pečiva na zakázku pěkně přivydělají. Ne každý „vánoční pekař“ však ví, že domácí pečení na objednávku má také svá přísná pravidla. Jak jsme na Událostech247 psali nedávno, prodej doma upečeného cukroví totiž vyžaduje nejen živnostenský list, ale také schválené prostory pro výrobu potravin.
Cukroví je drahá záležitost
V dnešní uspěchané době hospodyňky často ocení, když jim v předvánočním shonu někdo pomůže. Jedním z řešení je také cukroví na objednávku. Není to ovšem nic levného. Cena kilogramu domácího vánočního cukroví se v inzerátech na internetu pohybuje nejčastěji v rozmezí od 500 do 900 korun, jak zjistil web Novinky. Tito výrobci však musí podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce potraviny podle zákona označovat a musí mít oddělené prostory pro jejich přípravu v rámci domácnosti a pro spotřebitele.
Jak připomněl web ČT24, podle hygienických norem prodej amatérsky vyrobeného pečiva není legální a hrozí za něj vysoké pokuty. Psali jsme o tom, že mohou dosahovat i 200 tisíc korun. Výši pokuty posuzuje inspekce individuálně. Dalším problémem je, že většina doma zhotoveného cukroví na výdělek je navíc v inzerátech nabízená k odeslání kurýrní službou. To podle profesionálních pekařů i hygieniků může snižovat jeho trvanlivost a garanci nezávadnosti.
Co dělat, abyste nedostali pokutu
„Peču cukroví na objednávku už několik let, protože mě to baví. Nejdřív ho ode mě kupovali známí, ale pak se to rozkřiklo a lidi z okolí mají velký zájem. Jde ale opravdu stále o opravdu malé množství a na hygienu dbám. Nemyslím si, že by se mě týkalo to, co jste mi popsali,“ řekla Událostem247 paní Jarmila, která bydlí kousek za Brnem, ale nepřeje si uvádět kde přesně.
Tyto povinnosti se netýkají jen těch výrobců, kteří své produkty za úplatu nabídnou například svým známým a sousedům, nebo je prodávají na jednorázových akcích, třeba na poutích, píší dále Novinky. Na dodržování pravidel a splnění povinnosti registrace dohlíží právě státní inspekce. Ta provádí namátkové kontroly, a to buď návštěvou domácnosti, nebo také třeba nákupem pod zastřenou identitou. Právě u inspekce je potřeba se při širším prodeji registrovat. Týká se to i období po Vánocích, kdy mohou lidé prodávat přebytky.