Mnohým řidičům bude za jeden častý přestupek hrozit mimořádně přísný trest. Nedopouštíte se tohoto porušení pravidel náhodou i vy?
Přijde vám, že zabavení auta je až moc přísný trest? Za některé prohřešky nejspíš ne. Alespoň v Polsku. Tam totiž od poloviny března začne platit nový zákon, podle kterého může policie lidem za jeden z přestupků auto skutečně zabavit. Dejte si dobrý pozor, ať se to nestane i vám.
O jaký přestupek se jedná?
Zabavovat auto budou moci polští policisté řidičům, jež pojedou opilí. Ačkoli je tento přestupek všeobecně vnímaný jako jeden z nejzávažnějších, stále se ho dopouští spousta řidičů. Jak již dříve psaly Události247, například v roce 2022 v Česku policisté zastavili přes 100 tisíc opilých řidičů.
Podobně tristní situace panuje i v sousedním Polsku. Jak píše web Autosalon, každoročně zde opilí řidiči způsobí zhruba 100 tisíc dopravních nehod. A proto se tamní zákonodárci v trestech rozhodli přitvrdit. Nový zákon dává policii možnost zabavit vozidlo řidičům, kteří jsou přistiženi při řízení pod vlivem alkoholu. Konkrétně těm, u kterých policisté naměří 1,5 promile a více, píše web Novinky. V případě způsobení dopravní nehody se však limit snižuje na 1 promile a u opakovaných přestupků dokonce na 0,5 promile.
Skutečně policie bude zabavovat auta?
I když se to nejspíš mnohým bude zdát jako sci-fi, reálně policie skutečně bude moct auta zabavovat. Konkrétně vůz zadrží na 7 dní. Během této doby státní zástupce určí další postup a soud bude následně rozhodovat, zda dojde k propadnutí vozidla ve prospěch státu nebo k jeho vrácení majiteli, dodává server Autosalon.
Příliš si nepomohou ani ti, kteří budou řídit půjčená auta. Jak totiž dále uvádí web Autosalon, pokud vozidlo není ve vlastnictví řidiče, například u sdílených nebo půjčených aut, stát auto nezabaví. Místo toho však řidič musí uhradit jeho průměrnou tržní cenu.
A to není všechno. Kromě zabavení auta opilým řidičům hrozí také další přísné tresty. „Už od 1. října 2023 navíc hrozí řidičům, kteří jezdili pod vlivem alkoholu, tresty až do tří let vězení. Případně až 16 či 20 let vězení, pokud někoho zraní či usmrtí,“ cituje web Novinky polský server Forsal. Raději si na to tedy dejte dobrý pozor a za žádnou cenu nejezděte pod vlivem jakýchkoli návykových látek. Kromě bezpečnosti, jež je samozřejmě na prvním místě vás to také může stát jmění.