Hned za několik typů přestupků hrozí motoristům trest zabavení auta. Policisté jsou nemilosrdní, kdo se prohřešku dopustí, ten se s vozem může rozloučit.
Pokuty a tresty za dopravní přestupky se neustále zpřísňují. Například v Česku se od letoška navýšily sankce za celou řadu prohřešků, jak informovaly Události247. Přesto však mnozí řidiči pravidla nadále porušují. Policistům s nimi tak již dochází trpělivost a za některá obzvlášť závažná pochybení jim začali jednoduše jejich auta zabavovat.
Zabavit auta mohou řidičům policisté v několika zemích
Události247 již dříve psaly o tom, že toto pravidlo začalo od letošního března platit v sousedním Rakousku a Polsku. Za vážnější přestupky mohou úřady motoristům zabavovat jejich auta a následně je prodat v dražbě. Přestupků, za něž tento obzvlášť závažný trest hrozí, je přitom hned několik.
Konkrétně v Polsku je takto trestáno řízení v opilosti. Jedná se o jeden z častých přestupků, kterých se mnozí řidiči dopouští a který je v mnoha případech příčinou dopravních nehod. Polští policisté mohou auta odebrat řidičům, kteří měli v krvi 1,5 promile a více, uvádí web Novinky. Pokud by zároveň způsobili dopravní nehodu, bude pak k zabavení vozu stačit i 0,5 promile. V případě, že by vůz nevlastnil řidič, který se přestupku dopustil, policisté ho sice nezabaví, řidič ale bude muset zaplatit pokutu ve výši hodnoty auta.
V Rakousku se trestá rychlá jízda
V druhé ze zemí, kde mohou policisté řidičům auta zabavit, tedy v Rakousku, se pak policisté zaměřili na výrazné překračování maximální povolené rychlosti. Konkrétně tento trest může nastat, pokud motorista pojede v obci či městě rychleji o 80 kilometrů v hodině, než jaký je povolený limit. Mimo obec je pak tato hranice překročení stanovena na 90 kilometrů v hodině, uvádí web Aktuálně.
A i v tomto případě jsou tresty nemilosrdné. Strážníci řidiči na místě jeho vůz zabaví a k tomu mu ještě napaří vysokou pokutu za přestupek, kterého se dopustil. Každému, komu se to stane, se pak může spolehnout, že své auto už nikdy neuvidí. Jak totiž dodává server Aktuálně, státní úřady vůz pošlou do dražby. Pakliže by se nejednalo o vlastní auto daného řidiče, po dvoutýdenním zadržení sice policisté vůz vrátí jeho majiteli, avšak řidič, který se závažného přestupku dopustil, už dané auto nikdy nesmí řídit.