Poplatek za topení dřevem v zimě. Lidem se to vůbec nelíbí. Stát má ale jiné plány

Spolu s chladnějším počasím se opět stává horkým tématem vytápění bytů a domů. Má totiž svá pravidla.

i Zdroj fotografie: Josh Jones owner of Advanced Heating Solutions, an appliance company/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme už dříve upozornili, že v září letošního roku vstoupí v platnost nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle I. a II. emisní třídy. Každý, kdo zákon nebude respektovat, by měl počítat s pokutou až 50 000 korun, a to dokonce opakovaně.

Dřevo už nebude ekologickým topením

V České republice topí dřevem statisíce domácností. Jak psal web Český rozhlas, jejich počet se během energetické krize ještě zvýšil. Tento způsob vytápění ovšem podle některých informací není tak ekologický, jak se dříve myslelo. Čerstvě nasbírané dřevo totiž obsahuje až 60 procent vody a dům tím pádem nevyhřeje tolik jako dřevo suché. Především při jeho spalování pak navíc vznikají i zdraví škodlivé látky.

Pokuta za topení dřevem v zimě 2024: V zahraničí se kontroly rozjely ve velkém

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
V sousedním Německu se uvažuje o zavedení daně za topení dřevem

Německé ministerstvo životního prostředí nedávno oznámilo, že topení dřevem by mohlo přejít z kategorie klimaticky neškodného zdroje do té, která má negativní vliv na životní prostředí. To by pak mohlo samozřejmě znamenat také výrazné navýšení nákladů na vytápění dřevem. Německý deník Welt am Sonntag píše, že by mělo dojít k zavedení daně z oxidu uhličitého, který je produkován spalováním dřeva.

Domácí topení znečišťuje ovzduší

Welt am Sonntag píše, že německá vláda chce do roku 2025 přichystat návrh, jak by se dalo na evropské úrovni označit dřevo jako zdroj s vlivem na klima a jak by šlo jeho využívání zdanit. Podle některých dřívějších studií jsou emise prachových částic z domácích topenišť na dřevo jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší, a to především v zimě, jak upozornil Hydrometeorologický ústav.

Zoufalost bez mezí: Lidé už šílí z nedostatku peněz na topení. Skříň a postel skončí v ohni raz dva

iZdroj fotografie: Windyswindy/ Creative Commons / CC-BY-SA
Topení dřevem je velmi oblíbené

Dřevo je přitom velmi oblíbené. V Rakousku využívá 18 procent domácností jako primární zdroj vytápění dřevo, pelety nebo dřevní štěpku. V sedmi z devíti spolkových zemí v Rakousku je to dokonce více než 20 procent domácností, upozornil web Skorsten. Ve většině alpských oblastí je biomasa využívána i pro centrální vytápění celých obcí. Odpad z místně zpracované dřevní hmoty se pak využije v místní kotelně.

Uvítali byste něco podobného i v ČR?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články