Pošlete sem peníze jednou a s vašimi úsporami je konec. Na tohle si dejte velký pozor

Moderní doba nahrává moderním podvodům. Policie opakovaně varuje před podvodníky na internetu. I přesto se stále najdou lidé, kteří jim naletí.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Podvodníci neustále cíleně útočí na naše finance na základě neustále se měnících podvodných praktik. Policie o tom informovala na svém webu. Podvodníci si vybírají oběti, které pak lákají na výhodné investice, především do kryptoměn.

Lidé přicházejí o miliony korun

Takoví podvodníci připravili během jednoho měsíce seniora z Liberce o více než tři miliony korun. Zpět na účet mu poslali pouhý dolar. Psal o tom web TN. 72letý muž takto naletěl falešné investiční společnosti, která z něj prostřednictvím kryptoměn vylákala 3 109 000 korun. Po telefonické domluvě s údajnými finančními poradci jim přes internetové bankovnictví potvrdil ze svého mobilu dohromady 21 plateb. V některých případech by ovšem stačilo, aby lidé podvodníkům poslali, případně potvrdili jednu jedinou platbu a s finančními úsporami může být konec.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Policie před internetovými podvody varuje dlouhodobě

Stejným způsobem podvodníkům naletěl také 69letý muž z Jičínska. Chtěl vydělat investicí do virtuálních měn a přitom přišel o více než 2,2 milionu korun. Policie o tom informovala na svém webu. Podobným podvodem se zabývají také kriminalisté v Jihomoravském kraji. O investici do kryptoměn měl zájem i muž z Vyškovska, který odpověděl na inzerát na facebooku. Podvodnice ho pak připravila o více než čtyři miliony korun.

Je dobré si přečíst recenze

Policie před takovými nabídkami opakovaně varuje. „Podvodníci využívají zvláště sociální sítě a mobilní aplikace k různým rizikovým či podvodným inzerátům. Někdy se stačí podívat na recenze dané společnosti na internetu, abyste zjistili, že jde o podvod. Někdy na společnost upozorňuje na svých stránkách například Česká národní banka, jako například v tomto případě,“ řekla Událostem247 policejní mluvčí Alice Musilová.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Kvůli internetovým podvodům přichází lidé o své celoživotní úspory

Dalším oblíbeným způsobem podvodníků jsou také nejrůznější falešné telefonní hovory a zprávy. Informovali jsme o tom, že velký nárůst podvodných SMS zpráv nedávno evidoval také v Česku rozšířený operátor O2. Pokud tedy lidem přišla daná SMS zpráva, mohou brzy přijít o peníze, které mají na účtu a ani o tom nemusí vědět. Proto nikdy nesdělujte a nepotvrzujte žádné citlivé údaje, které po vás chce třeba volající po telefonu.

Oslovil vás někdy podvodník s podobnou nabídkou? Dejte nám vaše zkušenosti vědět dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články