Kabely USB-C jsou dnes rozšířené po celém světě, a možná proto se staly účinnou zbraní některých kyberzločinců. Jak poznat, že v ruce držíte nebezpečný kabel?
Kdysi jsme byli zvyklí na to, že náš telefon měl téměř univerzální nabíjecí kabel, a pokud jsme zrovna nebyli doma, bylo těžké si ho od někoho půjčit. Ne všichni jsme totiž měli stejné nabíjecí kabely. Tomu je však dnes již konec a jak redakce Událostí247 upozorňovala, EU se chystá všechny nabíjecí kabely sloučit do jednoho, a to USB-C. Ty jsou dnes běžnou součástí každodenního života, slouží k nabíjení i přenosu dat mezi zařízeními. Bohužel, v poslední době se však staly oblíbenou zbraní hackerů.
Kabely USB-C
USB-C jsou v dnešní době nejpoužívanější kabely, a to nejen k nabíjení telefonů, ale také notebooků či jiných elektronických zařízení. Toho si jsou pochopitelně vědomi i kyberzločinci, kteří rozhodně nelení a s plnou vervou toho využívají. Moderní technologie umožňuje hackerům upravit zdánlivě obyčejné kabely tak, aby obsahovaly miniaturní čipy a skryté antény. Jak redakce Událostí247 zjistila, tyto upravené kabely se jmenují „O.MG kabely“ a díky nim mohou kyberzločinci monitorovat to, co na svém telefonu či počítači právě děláte.
Tyto kabely vypadají na první pohled úplně identicky jako originální a poznat je pouhým okem je téměř nemožné. Odborníci na kybernetickou bezpečnost dokázali v testech ukázat, že nakažený kabel může poskytnout hackerovi přístup k zařízení během několika sekund od připojení. Útočník tak může vzdáleně aktivovat kameru, mikrofon nebo dokonce ovládat celý operační systém. To z něj činí nebezpečný nástroj, který lze snadno zneužít ke špehování nebo vydírání.
Díky tomu, že má útočník přístup k vašemu počítači, může ho plně používat, což mu umožňuje svévolně zapínat programy či navštěvovat sociální sítě. No a pokud na nich máte uložená hesla, pak se vám snadno může dostat do vašeho účtu.
Jak poznat nebezpečný kabel
Jak jsme již zmiňovali výše, detekce nebezpečného kabelu může být velmi složitá, až téměř nemožná. Naštěstí podle webu PCWorld existuje hned několik způsobů, jak se jeho použití vyhnout. Prvním z nich je nepořizovat si kabel USB-C jinde než u autorizovaného prodejce. Pokud se tak přece jen rozhodnete, měli byste kabel okamžitě zkontrolovat. Sledujte názvy značek nebo loga, která nevypadají správně. Nebezpečný kabel je většinou ten, který má nekonzistentní délku nebo šířku a vychází z něj teplo, i když není zapojen.
Vůbec nejlepší ochranou proti nebezpečným kabelům je takzvaný blokátor dat. Jde o maličké zařízení, do kterého se kabel zapojí, a to následně zajistí, že během nabíjení nebudou přenášena žádná data. V neposlední řadě si nepůjčujte kabel od nikoho cizího a nenabíjejte si telefon na místech mimo domov.
Používáte k nabíjení kabel USB-C?


