Zvedla jeden telefonát a během pár minut přišla o 400 000 Kč. Tohle se může ještě dnes stát i vám

Množství podvodných telefonátů v poslední době narůstá. Naletět jim přitom může každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O různých podvodech, které se lidem dnes a denně dění informují Události247 pravidelně. Příkladem je muž, který naletěl podvodníkovi vydávajícímu se za investičního bankéře a přišel o půl milionu korun. Výjimkou pak nejsou ani zloději, kteří se zaměřují na seniory. Události247 takto psaly o muži z Polska, který zvedl jeden telefonát a následně ho obrali o v přepočtu téměř 200 tisíc korun. Rozhodně se tedy před takovými podvodníky mějte na pozoru, protože se to ještě dnes klidně může stát i vám.

Na takovýto telefonát si dejte obzvlášť velký pozor

Jeho obětí se stala 54letá žena z Roudnicka. Ta přijala telefonát, ve kterém se podvodník vydával za pracovníka banky. Zprvu ji informoval o údajném napadení jejího bankovního účtu. Poté jí navrhl, aby si stáhla určitou aplikaci, která by mu umožnila přístup k jejímu počítači s cílem bezpečně zajistit její finance.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozkrýt, že se jedná o podvodníka mnohdy není vůbec snadné

Poté však žena měla další telefonát, tentokrát s údajným bankovním poradcem, který ji přesvědčil, aby své úspory v hodnotě asi 400 tisíc korun převedla ze spořicího účtu na běžný a posléze aby je poslala na jiný účet, kde budou finance v bezpečí.

To podvedená žena udělala, avšak aby toho nebylo málo, v průběhu tohoto procesu jí zavolal další muž, tentokrát údajný policista, který ji ubezpečil, že opravdu komunikuje se zástupci banky a má tedy vše učinit dle jejich doporučení. Až poté však ženě došlo, že své úspory poslala neznámo kam, a dost možná o ně nenávratně přišla. Ačkoli vše poté nahlásila na skutečnou policii, zda své peníze získá zpět je otázka.

Jak podvodníkům nenaletět?

Tento incident je dobrou připomínkou toho, jak důležité je být v dnešní době neustále ve střehu a pečlivě vyhodnocovat každý podezřelý telefonát. Zejména pak když jde o finance či osobní údaje. Pokud se však lidé budou řídit několika zásadními radami odborníků, mohou se těmto nemilým situacím vyvarovat.

Zvedl jeden telefonát a přišel o 500 000 Kč. Tohle se může zítra stát i vám

Prvním signálem, že je něco špatně může být, když volající naléhá, abyste jednali rychle. Dále je důležité si uvědomit, že podvodníci mohou snadno napodobit jakékoliv číslo nebo e-mailovou adresu. V neposlední řadě by pak lidé podvodníkům nikdy neměli umožnit vzdálený přístup k jejich zařízením či jim snad dokonce zasílat bezpečnostní nebo autorizační kódy.

Zdroj: Litoměřicko24

Měli jste někdy telefonát, který se vám jevil jako podezřelý? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články