Evropská unie rozhodla o sjednocení nabíječek. Jeden kabel bude stačit od podzimu 2024

Sedmadvacítka se dohodla na nových pravidlech týkajících se nabíječek elektroniky. Od podzimu 2024 budou výrobci muset přizpůsobit své produkty typu USB-C.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Deník, cílem opatření je omezení množství elektronického odpadu. Směrnice má také lidem usnadnit život tím, že pro nabíjení elektronických zařízení bude stačit jediná nabíječka. Evropská unie dohodu schválila i přes nesouhlas amerického výrobce elektroniky Apple, píše Deník. Naopak nakloněny byly loňskému návrhu unijní exekutivy členských zemí i europoslanci. Ti k takovému kroku vyzývali v minulosti už několikrát.

Jeden kabel na všechno

Dosud se ale podařilo pouze snížení počtu desítek různých koncovek nabíječek na stávající tři, informuje Deník. Už na podzim 2024 bude stačit jen jedna. „Evropské spotřebitele již dlouho obtěžuje, jak se jim doma s každým novým přístrojem vrší další nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku,“ cituje maltského europoslance Alexa Salibu server Deník.

Dobrou zprávou je, že nepůjde jen o nejpoužívanější elektroniku jako jsou mobilní telefony a tablety, ale směrnice se bude týkat také digitálních fotoaparátů, čteček elektronických knih, reproduktorů i sluchátek. Opatření také počítá se scénářem, že výrobci elektroniky už nebudou dávat nabíječku ke každému novému přístroji. Tím má dojít k výraznému snížení elektronického odpadu. Jak dále píše server Deník, podle odhadů Evropské komise nabíječky tvoří v rámci Evropské unie až 11 tisíc tun odpadu.

Apple se přizpůsobí

To povede také ke snížení nákladů. Peníze ušetří také sami spotřebitelé. Deník uvádí, že díky používání jedné nabíječky lidé mohli utratit o 250 milionů eur (6,2 miliard korun) ročně méně. Příliš razantním zásahem do procesů nebude nová směrnice ani pro samotné výrobce elekroniky. Jak připomíná web TN, konektory USB-C už teď používá velká část z nich. Výjimkou je pouze americká společnost Apple.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Apple

„Jsme tím znepokojeni, protože přísná regulace, nařizující pouze jeden typ konektoru, brzdí inovaci, místo aby ji podporovala, což následně poškodí spotřebitele v Evropě a na celém světě,“ uvedla firma loni v prohlášení pro agenturu Reuters. Novým podmínkám se ale bude muset Apple přizpůsobit. Pravidla sice musí ještě schválit členské státy a plénum Evropského parlamentu, má jít už ale jen o formalitu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů