Myčku na nádobí má dnes doma dost možná i více než polovina českých domácností. Ne všichni ale využívají tento trik, který může přinést nemalé finanční úspory.
Rostoucí ceny energií v posledních letech přiměly řadu Čechů k přemýšlení o tom, jak na těchto výdajích uspořit. Mnozí například omezili vytápění svých domovů či používání některých energeticky náročných spotřebičů. Triků, jak na energiích ušetřit nemalé peníze, je přitom vícero. Jeden z nich souvisí i s používání myčky na nádobí.
Myčku má doma spousta Čechů
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2021 mělo myčku na nádobí přes 46 procent českých domácností. Už samotné používání myčky lidem pomáhá ušetřit nemalé peníze. Jak v minulosti upozornil server E15, oproti ručnímu mytí nádobí pod tekoucí vodou má myčky klidně i trojnásobně nižší spotřebu vody. To může s ohledem na aktuální zdražování vody přinést poměrně zásadní finanční rozdíl.
Ušetřit lze při používání myčky ale i jinak. Jak totiž píše web CNN Prima News, za zvážení stojí půlení tablet do myčky. Podle odborníka Jakuba Hrušky bývá totiž polovina pro kvalitní umytí nádobí dostatečná. Díky tomu tak lidé mohou ušetřit klidně dalších 800 korun ročně. Dalším úsporným trikem pak může být výroba vlastních tablet, například z jedlé sody, prací a hrubozrnné soli a kyseliny citronové.
Ušetřit lze i dalšími způsoby
Jak již dříve upozornily Události247, zcela zásadní je, jaké spotřebiče Češi ve svých domácnostech používají. Ty úsporné totiž mohou ušetřit skutečně velké peníze. Třeba úsporná pračka oproti té staré neúsporné za rok spotřebuje o tolik méně energií, že finanční úspory mohou činit i tisíc korun ročně, píše server Novinky. A podobné je to i u jiných spotřebičů. Například notebook může mít až desetkrát nižší spotřebu energie než stolní počítač.
Úspory v řádu tisíců korun může přinést třeba i to, když lidé budou vařit na menší plotýnce místo na té velké. Anebo pokud přestanou používat sušičku prádla. Ta má totiž velmi velkou energetickou spotřebu. Ročně tak tímto krokem lidé mohou ušetřit klidně i přes 2 tisíce korun, samozřejmě v závislost na aktuálních cenách energií, dodává server Deník.