Možnost samoodečtů stavů energií využívá stále více Čechů. Vidí v tom možnost ušetřit

Stavy měřičů si pravidelně odečítá až třetina českých domácností. Dodavatele energií překvapilo, jak málo klientům letos zvyšovali zálohy.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Části domácností se s novým rokem změní ceny energií, připomíná ČT24. Klienti, jimž končí dlouhodobá fixace, zřejmě zaplatí více. TN zjistily, že Češi opravdu začali znatelně šetřit. Až třetina domácností prý teď aktivně využívá samoodečty. Ty jim poskytnou lepší přehled o vývoji jejich spotřeby. Lidem, kteří si sami z elektroměru nebo plynoměru zjistí aktuální odběr, dodavatel upraví platby, píše ČT24. A lidé tak nemusejí platit přemrštěné zálohy nebo vysoké doplatky.

Češi hospodaří s energiemi zodpovědně, svědčí o tom nové výše záloh

Dodavatelé energií tvrdí, že data zaslaná zákazníky jsou přesnější než jejich odhady, uvádí dále ČT24. Na základě samoodečtů dokážou lépe stanovit výši měsíčních záloh. „Pokud si zákazník chce snížit zálohy nebo nechce, aby mu zálohy rostly, je samoodečet základním nástrojem pro kontrolu spotřeby,“ podotkl mluvčí ČEZu Roman Gazdík pro ČT24. Při úpravách záloh prý byli podle TN sami překvapeni, jak lidé opravdu šetří. Zvýšit je museli pouze deseti procentům klientů, píší TN.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Řada společností lidem už loni změnila ceny

Opatrně hodnotí institut samoodečtů Petr Hájek, ředitel společnosti Bytasen zabývající se správou nemovitostí. Událostem247 vyložil, že kdo měsíčně odesílá stavy dodavateli energií, může na tom jak vydělat, tak i prodělat. „Jestliže chcete neustále přesně vědět, jak na tom aktuálně jste, když dodavatel energií změní ceny, nahlašte aktuální stav. Pokud vaše spotřeba v čase kolísá, pak vás zprůměrování za celý rok může opravdu poškodit.“

Samoodečet se vyplatí v momentě, kdy dodavatel zvyšuje ceny

Stanislav Balon několik let řídil správu velkého stavebního bytového družstva v Ostravě. O samoodečty se zajímal, ale ve své praxi je nevyužíval. Nepřesvědčil se podle vlastních slov o jejich automatickém úsporném efektu. „Ten, kdo vystavuje vyúčtování, to tak jako tak musí vždycky zprůměrovat,“ vysvětluje pro Události247. „Je lhostejné, o kterého dodavatele jde. Stejně namá jinou možnost, než stanovit zálohy podle průměru z minulého období.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Klienti ČEZ mohou ročně ušetřit až 3 000 korun

Provádění samoodečtů se vyplácí, když se zvyšují ceny dodavatelů energií. Ve chvíli, kdy provedeme samoodečet, pak starou spotřebu máme započítanou ještě ze starou cenu. Nová, vyšší cena se započítává až po provedení samoodečtu,“ upřesňuje pro TN ekonom Štěpán Křeček. Už brzo by se o samoodečty elektřiny mohly starat takzvané chytré elektroměry. Ty by prakticky online odesílaly stav dodavatelům automaticky, uvádí v závěru TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články