Pozor na používání těchto světel na autě: Pokud je použijete špatně, zaplatíte pokutu několik tisíc Kč

Možná to ani nevíte, ale i používání světel na autě má svá přísná pravidla.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Na Událostech247 jsme upozornili třeba na to, že mnozí řidiči při zhoršené viditelnosti s oblibou využívají takzvané mlhovky. Pokud ale mají tato světla špatně zapnutá, mohou zaplatit pokutu až 2500 korun. Podle zákona totiž smí přední světla do mlhy řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy potom za těchto podmínek musí použít vždy.  

Jak je to s dálkovými světly

Pokuta však hrozí také za to, že řidiči jedou bez rozsvícených světel. Do konce roku 2023 se za tento přestupek platilo na místě do 2000 korun. Od roku 2024 je to do 1500 korun, pokud budete mít štěstí, vyváznete jen s domluvou. Psali jsme i o tom, že zákon zakazuje používat dálková světla v případech, kdy by hrozilo oslnění protijedoucích řidičů, případně v situacích, kdy je silnice dostatečně osvětlená. Pozor bychom však měli dávat i na jednu věc, kterou dělá snad každý řidič. 

Používáte na autě tato světla? Policie vám za to bez diskuze vezme řidičák a napaří pokutu 25 000 Kč

iZdroj fotografie: Policie ČR
Policisté mohou mít problém i s upravenými a nehomologovanými světly

Je to probliknutí dálkovými světly na auto jedoucí před ním na znamení, že mu zavazí v cestě. To však může být vnímáno jako agresivní chování. Jak jsme za redakci Událostí247 zjistili, zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích uvádí v § 31: Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla. 

Vůbec jsem o tom nevěděl, říká řidič

Říkáte si, jak je to tedy s dálkovými světly? Jak praví zákon, místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel. K upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci. Podle zákona bychom tedy měli světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla používat, stejně jako zatroubení, jen k odvrácení hrozícího nebezpečí, případně při předjíždění. Jak Události247 zjistily, psali o tom i policisté na svém webu.

Tohle dělá za volantem 90 % Čechů každý den: Hrozí za to přitom pokuta 2 500 Kč

Za nedovolené problikávání dálkovými světly hrozí pokuta až 2500 korun, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve. Pokud tedy taková světelná upozornění někdy používáte, dávejte si na to raději pozor. „Tak o tomto jsem vůbec nevěděl. Dálkovými světly blikám občas buď když mě někdo na silnici opravdu zdržuje pomalou jízdou, nebo když chci třeba upozornit na radar. Je ale pravda, že jsem ještě neslyšel o tom, že za to někdo dostal pokutu,“ řekl Událostem247 pan Josef H. z Brna. 

Znáte všechny předpisy týkající se světel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články