Až pojedete na čerpací stanici, dejte si pozor na to, kolik tankujete benzinu. Pokud natankujete více, než máte, můžete dostat tučnou pokutu.
Přijet na čerpací stanici, natankovat, zaplatit a odjet. To je klasický postup, který praktikuje každý řidič v Česku, ale věděli jste, že i tento obyčejný úkon vás může dostat do potíží? Jak již redakce Událostí247 zmiňovala, řidiči si musí dávat pozor na to, na které benzinky přijíždějí. Například u jedné rakouské benzinky hrozí pokuta 10 000 Kč za to, když skrz ni jen projedete a nenatankujete. U dalších benzinek si zase musíte dát pozor na to, kolik benzinu a nafty tankujete.
Na čerpacích stanicích pozor
Každá benzínová pumpa má svá pravidla, a stejně tak existuje pravidlo i o tom, kolik benzinu či nafty smí řidič převážet. Řidiči, kteří chtějí přepravovat větší množství pohonných hmot, by si měli být vědomi přísných pravidel. Nedodržení platných předpisů totiž může vést nejen k vysokým pokutám, ale zároveň představuje také značné bezpečnostní riziko. Jak redakce Událostí247 zjistila, na převážení pohonných hmot ze sousedních zemí můžete pořádně doplatit.
Cena pohonných hmot neustále roste, a tak se někteří řidiči čas od času rozhodnou jet do zahraničí, kde natankují levněji, a následně se vrátí do Česka. Právě na tyto jedince se celníci v posledních letech zaměřují stále více, a to z jednoho prostého důvodu. Existuje totiž zákon, který přesně stanovuje, kolik pohonných hmot mohou řidiči převážet. Jak uvádí celní správa, každý řidič může u sebe převážet maximálně 20 litrů v kanystru. No a jelikož jde o zákon ze směrnice Evropské unie, platí pro všechny státy EU.
To si ale řidiči často neuvědomují a nakonec to končí vysokými pokutami. Jihomoravští celníci se v nedávné době setkali s řidiči, kteří převáželi levnější naftu v několika kanystrech. V ten moment by ale správně měli doložit daňový doklad. „Pokud množství přepravovaných pohonných hmot přesáhne povolený limit, je povinné mít u sebe i daňový doklad, doklad o prodeji nebo doklad o dopravě,” řekla tisková mluvčí celní správy Hana Prudičová.
Na co si dát pozor
Spousta Čechů, především na severní Moravě, jezdí za levnějšími pohonnými hmotami do Polska. Pokud patříte mezi ně, pamatujte na to, že na celnici budete muset celníkům ukázat daňový doklad. Ten zároveň musí obsahovat důležité údaje, jako označení prodávajícího a kupujícího, množství pohonných hmot, spotřební daň, a také datum vystavení dokladu a jeho číslo.
V případě, že tento doklad celníkům nedoložíte, pak musíte počítat s následky. V takovém případě většinou přijdete o všechny zásoby pohonných hmot a navíc vám bude vyměřena spotřební daň, kterou je nutné zaplatit. Velký pozor si pak dejte, pokud budete převážet pohonné hmoty v Polsku – tam totiž za převoz pohonných hmot nad limit hrozí pokuta až 3 000 zlotých, tedy přibližně 18 000 Kč.
V neposlední řadě pak nezapomeňte na správné skladování hořlavin, které podléhá zákonu č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Za nedodržení předpisů o skladování hořlavin totiž hrozí pokuta do výše 20 000 Kč. Ta se ve správním řízení může vyšplhat až na 250 000 Kč.
Věděli jste o tomto zákoně?


