Většina lidí si zvykla na to, že má své peníze kdykoliv k dispozici, ať už v internetovém bankovnictví, nebo při výběru z bankomatu.
Je však třeba být opatrný. Podvodníci totiž neustále vymýšlejí nové způsoby, jak okrádat klienty bank při výběru z bankomatu. Přibližně 7000 incidentů každý rok zahrnuje zneužití kreditních a debetních karet. Jak od nás víte, mnohdy se přitom jedná právě o podvody u bankomatů. Jedním z nejoblíbenějších postupů podvodníků je umístění dodatečné čtečky na klávesnici bankomatu.
Zaplatil téměř stejný poplatek, jako byla vybíraná částka
Může se vám však také stát, že vám banka za výběr z bankomatu naúčtuje nesmyslný poplatek. Přesvědčil se o tom jeden ze zakladatelů známého youtubového kanálu Kluci z Prahy, Janek Rubeš, který je klientem u České spořitelny. Když si chtěl z bankomatu vybrat 200 korun, pozastavil se nad tím, když za tento malý výběr musel zaplatit skoro dvojnásobek částky. Psali jsme, že konkrétně se jednalo o 169 korun, jak ukázal na fotografii na sociální sítí X.
Banka se snažila v reakci na zmíněný příspěvek celou situaci objasnit. Podle vyjádření České spořitelny je výběr zahraniční kartou v jejich bankomatu zpoplatněn zmíněnou částkou 169 korun, a to kvůli vysokým nákladům na provozy bankomatů. Nevyplatí se také vybírat z bankomatů společnosti Euronet. Ty si už před lety v Česku získaly špatnou pověst kvůli nevýhodným kurzům a vysokým poplatkům pro zahraniční turisty, píše web Peníze. Provozovatel této sítě teď našel způsob, jak oklamat i Čechy.
Na co si dát při výběru pozor
Také na tento nový trik upozornil reportér Janek Rubeš v internetovém pořadu Kluci z Prahy. Když si majitel české platební karty chce vybrat hotovost, dostane v bankomatu Euronet na výběr jednu ze dvou možností. První je Hotovost a zůstatek, druhá Jiné. Většina lidí při výběru peněz volí první možnost. Euronet hned nabídne klasickou obrazovku pro výběr hotovosti. V ten okamžik však zaúčtuje také poplatek za zobrazení zůstatku na účtu.
Nejvyšší poplatek – 50 korun – si za něj u cizích bankomatů účtuje Moneta. ČSOB chce u standardního Plus účtu 35 korun, Komerční banka a UniCredit 25 korun, Česká spořitelna 20 korun, mBank 19 korun a Fio devět korun, popisuje web Peníze. Pokud chce klient poplatek za nezobrazený zůstatek reklamovat, může tak učinit u banky, která mu kartu vydala. „Je to teda nehoráznost, ale zase zůstatek si každý může zjistit v internetovém bankovnictví. Taky jsem to jednou takto neuváženě udělala a stálo mě to 30 korun navíc,“ popsala paní Hanka.