Ne každý jogurt je tak zdravý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pozor by si lidé měli dát například na ochucené nebo nízkotučné výrobky.
Jogurty patří mezi oblíbené potraviny mnoha Čechů. Jejich popularitu ostatně dokládají i čísla. Jak před pár lety psal web Deník, ročně jich každý Čech sní průměrně 15 kilogramů. Ne všechny tyto mléčné výrobky jsou ale tak zdravé, jak by se mohlo zdát. Lidé, kteří je mají v oblibě, to nejspíš neuslyší rádi, ale v některých jogurtech se mohou nacházet látky, které zdraví prospěšné rozhodně nejsou.
Některé jogurty mohou být přímo škodlivé
Události247 například nedávno informovaly o oblíbeném výrobku Termix s pistáciovou příchutí. Tato sladká pochoutka od výrobce Ekomilk totiž evidentně nebyla v pořádku. Jak kontroloři zjistili, kromě toho, že produkt zapáchal, měl také nepříjemnou hořkou chuť a nezvyklou konzistenci. Z důvodu možné nevyhovující kvality pak stejný výrobek stáhnul ze svých prodejen i řetězec Globus.
U jogurtů však nemusí nutně být zjištěn takto závažný problém, aby mohli mít lidé pochyby o jejich kvalitě a prospěšnosti pro jejich zdraví. Příkladem jsou nízkotučné jogurty. Jak totiž píše web iDnes, ačkoli v těchto jogurtech je méně tuku, což se může zdát jako dobrá zpráva, chybí v nich také další látky, které by tam měly být.
Jedná se o vitaminy A a D, které se rozpouští v tucích. Když se ale tuky odeberou, spolu s nimi z jogurtů zmizí právě i tyto prospěšné vitamíny. Navíc se do nízkotučných jogurtů často přidávají cukry a škroby, což opět jejich prospěšnost pro zdraví nezvyšuje. Ačkoli lidé si je tak kupují z důvodu, aby udělali něco pro své zdraví, realita může být odlišná.
Tyto látky v jogurtech také nejsou prospěšné
Ani další přísady, které se v jogurtech často objevují, nejsou pro lidské tělo to pravé ořechové. Jedná se především o již zmíněné cukry. Ty jsou kromě nízkotučných jogurtů problémem zejména u těch ochucených. Jak totiž již dříve upozornily Události247, v Česku platí nařízení, že výrobce může jogurt nazvat jako ovocný, pokud obsahuje alespoň 1 procento ovoce. Zbytek už může být cukr, barviva a další dochucovadla. To již ale zákazníci neví, pakliže si na jogurtech důkladně nepročtou složení.
Jak píše server Deník, v ochucených jogurtech, jež se v českých obchodech prodávají, se může nacházet až 15 gramů cukru na 1 kelímek. To jsou asi 4 kostky. Pokud tedy lidé chtějí konzumací jogurtu prospět svému zdraví, měli by ideálně volit bílé polotučné jogurty. Naopak vyvarovat by se měli smetanovým jogurtům, které jsou příliš tučné.