Přišla vám v poslední době takováto SMS zpráva? Po jejím přečtení vám vyluxují peníze z bankovního účtu

Snad na každého z nás to už internetoví podvodníci zkusili. I když o tom na Událostech247 informujeme často, stále je spousta lidí, kteří jim naletí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Podvodné SMS zprávy, známé také jako „smishing“, se v Česku objevují čím dál častěji. Psali jsme například o tom, že podvodníci se takto snažili napálit klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo České pošty. Cílem těchto SMS zpráv je vylákat z lidí jejich osobní informace a připravit je o peníze.

Sociálka SMS opravdu začala posílat

Podvody eviduje také Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která dlouhodobě varuje před falešnými esemeskami s odkazy na podvodné weby. Také cílem těchto zpráv je vylákat z lidí citlivé údaje. Pokud tak totiž učiníte, pro šmejdy už je pak otázka pár minut, aby se dostali k vašemu účtu a z něj vám vyluxovali veškeré vaše úspory. Pro zákazníky je však teď o něco těžší podvod rozeznat. ČSSZ totiž až dosud žádné SMS dosud neposílala.

Přišla vám podobná SMS zpráva? Po jejím přečtení lidem mizí peníze z bankovního účtu. Nachytala se už spousta Čechů

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Pozor na podvodné zprávy

Od 1. ledna 2025 s tím ale začala. Jak uvádí na svých webových stránkách, jde o SMS a e-mailové notifikace v rámci služeb eDávky a eNeschopenka. Tato nová služba umožňuje pojištěncům získat elektronické upozornění na důležité dokumenty a změny, a to jako alternativu k tištěným podáním. Notifikace jsou zasílány výhradně v případech, kdy budou žádat o peněžitou pomoc v mateřství, ošetřovné, otcovskou nebo budou v pracovní neschopnosti.

Jak poznat, že jde o podvod

Pokud by vám taková notifikace na mobil přišla a nebyli byste si jistí její pravostí, obraťte se na web ČSSZ, nebo přímo na zákaznickou linku. Protože jsou internetové podvody na denním pořádku, policie kvůli šířené osvěty spustila preventivní projekt Kyber rádce. Jeho cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o aktuálních metodách internetových podvodníků a poradit, jak se jim bránit. 

Pozor: Přišla vám tahle SMS zpráva? Tváří se nevinně, ale během chvíle vám vybílí bankovní účet

iZdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podvodníci se snaží napodobit různé zaběhlé instituce s vysokou autoritou

Policie na svém webu radí, jak poznat, že jde o podvod. Telefonní číslo odesílatele totiž může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad či doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah. Nevyžádané SMS, například o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé. Odkazy také často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.

Kontaktovali vás někdy pomocí SMS zprávy podvodníci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články