Češi jezdí za levnými nákupy do sousedního Polska. Kupují většinou potraviny nebo cigarety. Ceny se ale skokově liší i u věcí, u kterých byste to nečekali.
Jezdit na nákupy do Polska se Čechům stále vyplatí. Rozdíl v ceně jedné potravinové položky může být i desítky korun. Psal o tom web Novinky. Nulová sazba daně z přidané hodnoty u základních potravin se totiž v sousední zemi dočkala dalšího prodloužení. Původně měla platit do letošních prázdnin. Teď tamní vláda rozhodla, že nulová sazba u potravin zůstane do konce roku 2023, připomíná web Peníze.
Záchodové prkénko za tisíce korun
Že jsou ceny v Polsku pro Čechy stále velmi atraktivní, jsme psali na Událostech247 už v červnu, kdy lidé začali ve velkém objednávat rozmanité zboží z Polska přes nový web Allegro. Za levno se tam dá pořídit třeba nábytek, nebo stavební materiál. Možná vás dost nemile překvapí, jak obrovský cenový rozdíl mezi zeměmi je při koupi tak obyčejné věci, jako je záchodové prkénko. Na sociální síti X (dříve Twitter) na to upozornil podnikatel Michal Hardyn.
Česko = země co není pro chudé 😡
Ceny v 🇨🇿 totální úlet. Sháním záchodové prkénko. Produkt s katalogovým číslem.
Heuréka vs Ceneo 👇
→ Polské Ceneo: 162 PLN (880 Kč) – 200 PLN (1.100 Kč)
→Tuzemská Heuréka: 3.300 – 4.000 Kč
[jediná výjimka pod 3.000 Kč je polský e-shop 🙈] pic.twitter.com/r9p6Liej2q— Michal Hardyn (@michalhardyn) August 4, 2023
Když se rozhodl, že potřebuje nové prkénko na svou toaletu, naprosto ho šokovalo, kolik si za tuto tak běžnou věc účtují čeští obchodníci. Cenové rozpětí na srovnávači Heuréka bylo až povážlivě úzké. Pohybovalo se mezi 3300 a 4000 korunami. Dokonce i tak velký obchodní řetězec jako je například Hornbach prkénko nabízel za 3600 korun. Podíval se tedy na polský cenový srovnávač a dobře udělal. V přepočtu tam to samé prkénko našel za 880 až 1100 korun. Polákům tak jejich ceny můžeme u nás jen tiše závidět.
Řešením jsou online nákupy
Polsko je pro spoustu lidí z Česka, kteří bydlí nedaleko hranic, nákupním rájem. „Moji rodiče jezdí nakupovat do Polska už řadu let. Jsou v důchodu, a tak si jednou za dva týdny udělají výlet. Zastaví se v supermarketu nebo na trhu, dají si někde oběd a často ještě levně natankují benzin,“ řekla Událostem247 Markéta Brožková ze Šumperska. Ne každý se ale do Polska dostane. Třeba když nemá auto, nebo bydlí na vzdálenějším konci republiky.
Spousta Čechů už si proto oblíbila internetové tržiště Allegro. Koupit se tam dá prakticky všechno. Od věcí do školy pro děti, drogerii, nábytek nebo třeba materiál na opravu fasády vašeho domu. Jak Události247 informovaly v dubnu, expanzi chystá také polský obchodní řetězec Biedronka. Jeho supermarkety se mají otevřít na Slovensku. Není však vyloučeno, že v případě úspěchu zamíří Biedronka také do Česka.