Provalilo se, o kolik se brzy zvýší všem Čechům důchod. Budete velice zaskočeni

Peníze jsou hodně ožehavým tématem, ať už se to týká pracujících, nebo seniorů. Ti by si však mohli zase o něco polepšit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Výše penze je zejména pro seniory častým námětem k hovoru. Pro většinu z nich totiž tato položka představuje základní zdroj jejich příjmů. Aby dokázali pokrýt své základní životní potřeby, jako je bydlení, potraviny nebo zdravotní péče, jsou tak prakticky odkázáni na stát, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Někteří senioři se mohou ocitnout na hranici chudoby.

Pozdější odchod do důchodu se rovná víc peněz

V procesu určování výše starobního důchodu hrají klíčovou roli dva základní faktory. Tím prvním je celková odpracovaná doba, po kterou lidé mají zaplaceno důchodové pojištění. Aktuálně je limit alespoň 35 let, pro odchod do předčasného důchodu pak nově dokonce 40 let, jak informovaly Události247. Druhým důležitým aspektem je pak průměrný hrubý měsíční příjem získaný během pracovního života, takzvaný osobní vyměřovací základ.

Všichni tito lidé budou pobírat každý měsíc důchod přes 25 000 Kč. Máte na pohádkovou penzi nárok i vy?

Každé navýšení mzdy, jehož dosáhnete se vám do budoucího důchodu počítá. Jak jsme psali nedávno, při rozpětí průměrných příjmů od 20 tisíc do 100 tisíc korun způsobí tisíc korun měsíčně navíc zvýšení měsíčního důchodu o 171 korun. Při ročním součtu tato suma činí přes 2 tisíce korun navíc. Při 44 letech zaplacení doby důchodového pojištění lidé, kteří mají mít průměrnou měsíční mzdu 20 tisíc korun, podle aktuálních pravidel důchodového systému dosáhnou na důchod 17 282 korun.

Jak se bude výše penze počítat

Od příštího roku si senioři opět přilepší, protože se budou zvyšovat důchody. Ministerstvo práce a sociálních věcí už teď nastínilo, o kolik by se v roce 2025 mohly zvednout důchody. Podle mluvčího ministerstva Jakuba Augusty, kterého oslovil server TN, pracuje aktuálně vláda s prozatímním odhadem navýšením českých důchodu o 2,1 %. Nejedná se však o finální verdikt.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Čeští senioři si příští rok zřejmě přilepší o pár stovek korun

Web České důchody odhaduje, že podle dosavadního vývoje inflace by se průměrný důchod mohl zvýšit o 425 korun. Definitivně však bude o výši valorizace jasno během letošního září, kdy už budou k dispozici všechny údaje pro výpočet a vláda vydá i související nařízení. Jak víte, valorizace letos v lednu zvýšila veškeré důchody o 360 korun. „Abych řekla pravdu, já si na výši svého důchodu nestěžuji, i když mám okolo 18 tisíc, stačí mi to. Platím jen inkaso a moc toho nesním,“ řekla Událostem247 paní Marie z Mělníka.

O kolik by podle vás měla vláda důchodům zvýšit penzi? Dejte nám váš názor vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články