Nový typ SMS podvodu, který se Českem šíří, se zaměřuje na řidiče. Vystrašit se je podvodníci snaží domnělou pokutou za tento dopravní přestupek.
To, že dálniční známky letos opět zdražily, je sice pravda. Řidiči si za tento poplatek od ledna připlatí o 2 až 7 procent, v závislosti na typu známky. Přibývá ale těch, kteří omylem zaplatili ještě vyšší částky. Naletěli totiž podvodníkům. Přinášíme proto informace, na co si dát pozor a jak falešné nabídky odhalit.
Dálniční známky zdražily o desítky korun
Redakce Událostí247 přinesla na začátku roku informace o tom, že za celoroční známku řidiči nově zaplatí 2 440 korun, což je nárůst o 40 korun. Měsíční sazba vzrostla o 30 korun na 460 korun, desetidenní o 20 korun na 290 korun a jednodenní poplatek za použití české dálniční sítě nově činí 210 korun namísto dřívějších 200 korun. Někteří motoristé však platí ještě více peněz. Důvodem jsou podvodníci, kteří se nestydí přeprodávat známky i za daleko vyšší sumy peněz.
Již několikrát před těmito praktikami varovalo Ministerstvo dopravy, jak jsme zjistili na jeho webu. K dispozici dalo dokonce seznam webových stránek, které se tváří jako oficiální prodejci dálničních známek, ve skutečnosti jde ale o podvody. Jediné oficiální místo, kde stát dálniční známky prodává, je web edalnice. To jsou přitom podle redakce Událostí247 zcela zásadní informace, které by měl vědět každý řidič. Bohužel tomu tak ale není a existuje tak spousta těch, jež podvodníkům naletí.
Nově podvodníci útočí skrze SMS zprávy
Aby toho nebylo málo, v posledních týdnech se v Česku šíří nový trik podvodníků, který dálniční známky rovněž využívá. Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Ministerstva dopravy, mnohým lidem začaly chodit podvodné SMS zprávy. Řidiče vyzývají k okamžité úhradě fiktivní pokuty za jízdu bez dálniční známky. Ta přitom může být reálně celkem vysoká. Sankce může činit 5 tisíc až 20 tisíc korun, jak jsme se dočetli na webu Cebia.
Ve skutečnosti je ale cílem podvodníků získat přístup k bankovním údajům lidí a poté je okrást o peníze. Že policisté žádné takové zprávy řidičům nikdy neposílají redakce Událostí247 ověřila i z informací Policie ČR. Jak varuje na svém facebooku, pokutu řidičům mohou celníci nebo policisté udělit pouze po předchozí fyzické kontrole. Ti, jimž podvodná textovka přijde, by ji proto v žádném případě neměli otvírat či snad někam zadávat své osobní údaje. Kdo si na podvodníky nedá pozor, může snadno přijít o veškeré své úspory.
Setkali jste se s podobnými podvody?


