Pokud se chystáte autem někam do zahraničí, raději si pořádně prostudujte tamní zákony. Mohou se totiž od těch českých lišit.
Jak jsme na Událostech247 psali několikrát, pokutu mohou řidiči vyfasovat za celou řadu přestupků. Jedním z těch nejčastějších bývá porušení maximální povolené rychlosti. Zatímconěkdy je u tohoto prohřešku přistihnou přímo hlídkující policisté, jindy jsou to radary, kterých navíc v Česku v posledních letech přibývá ve velkém.
Pokuty dosahují výše až několika desítek tisíc korun
Pokud povolenou rychlost překročíte v Česku, pokuty za tento přestupek se pohybují v rozmezí od jednoho do 25 000 korun. Velkou roli v tom hraje rychlost, respektive o kolik kilometrů v hodině řidič povolený limit překročil. Zatímco z jízdy rychlejší maximálně o 10 kilometrů v hodině mohou hříšníci vyváznout jen s domluvou, překročení o několik desítek kilometrů v hodině už se jim docela dost prodraží.
V některých zemích však mohou šoféři dostat i daleko vyšší pokutu. Například v Německu jim může policie napařit sankci v rozmezíod 20 do 800 eur. V přepočtu na českou měnu je to zhruba 500 až 19 700 korun. V Rakousku je horní limit sankce dokonce stanoven až na v přepočtu 120 000 korun, jak již před časem informovaly Události247. Zatímco někteří řidiči rychlost porušují vědomě, jiní se přestupku mohou dopustit omylem.
V Německu naše předpisy neplatí
Může se jim totiž stát, že zákazovou značku jednoduše přehlédnou, nebo se řídí pravidly, která v dané zemi neplatí. Například v České republice je dáno, že kromě výjezdu z obce či ukončovací značky, končí omezení rychlosti automaticky také křižovatkou. To je ostatně i pravidlo, které se lidé učí hned v autoškole. V některých zemích to však mají jinak. Zrovna v Německu omezení rychlosti křižovatky neukončují.
Na rozdíl od Česka zde řidič může zrychlit pouze v případě, že mine speciální ukončovací dopravní značku s pěti černými pruhy, které přeškrtávají předepsaný limit. Tamní motoristé jsou už na toto pravidlo zvyklí, turisté z jiných zemí, včetně Česka, však na jeho neznalost mohou nepříjemně doplatit. Z toho vyplývá, že při cestě do zahraničí je vždy lepší zjistit, jaké jsou tamní zvyklosti a nařízení, abyste zbytečně nepřišli o peníze.