Řidiči teď dostávají pokutu 19 000 Kč jako o závod. A to jen kvůli tomu, že dodržují poučku z autoškoly

Pokud se chystáte autem někam do zahraničí, raději si pořádně prostudujte tamní zákony. Mohou se totiž od těch českých lišit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jak jsme na Událostech247 psali několikrát, pokutu mohou řidiči vyfasovat za celou řadu přestupků. Jedním z těch nejčastějších bývá porušení maximální povolené rychlosti. Zatímconěkdy je u tohoto prohřešku přistihnou přímo hlídkující policisté, jindy jsou to radary, kterých navíc v Česku v posledních letech přibývá ve velkém.

Pokuty dosahují výše až několika desítek tisíc korun

Pokud povolenou rychlost překročíte v Česku, pokuty za tento přestupek se pohybují v rozmezí od jednoho do 25 000 korun. Velkou roli v tom hraje rychlost, respektive o kolik kilometrů v hodině řidič povolený limit překročil. Zatímco z jízdy rychlejší maximálně o 10 kilometrů v hodině mohou hříšníci vyváznout jen s domluvou, překročení o několik desítek kilometrů v hodině už se jim docela dost prodraží.

Českým řidičům hrozí v roce 2024 brutální pokuta. Možná o tom ani nevíte, a týká se to i vás

iZdroj fotografie: Pixabay
V Německu platí jiné předpisy než u nás

V některých zemích však mohou šoféři dostat i daleko vyšší pokutu. Například v Německu jim může policie napařit sankci v rozmezíod 20 do 800 eur. V přepočtu na českou měnu je to zhruba 500 až 19 700 korun. V Rakousku je horní limit sankce dokonce stanoven až na v přepočtu 120 000 korun, jak již před časem informovaly Události247. Zatímco někteří řidiči rychlost porušují vědomě, jiní se přestupku mohou dopustit omylem.

V Německu naše předpisy neplatí

Může se jim totiž stát, že zákazovou značku jednoduše přehlédnou, nebo se řídí pravidly, která v dané zemi neplatí. Například v České republice je dáno, že kromě výjezdu z obce či ukončovací značky, končí omezení rychlosti automaticky také křižovatkou. To je ostatně i pravidlo, které se lidé učí hned v autoškole. V některých zemích to však mají jinak. Zrovna v Německu omezení rychlosti křižovatky neukončují.

Nové semafory v Česku: Kdo pojede moc rychle, ten jimi nebude moct projet

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Pokud pojedete do ciziny, dejte si pozor na místní předpisy

Na rozdíl od Česka zde řidič může zrychlit pouze v případě, že mine speciální ukončovací dopravní značku s pěti černými pruhy, které přeškrtávají předepsaný limit. Tamní motoristé jsou už na toto pravidlo zvyklí, turisté z jiných zemí, včetně Česka, však na jeho neznalost mohou nepříjemně doplatit. Z toho vyplývá, že při cestě do zahraničí je vždy lepší zjistit, jaké jsou tamní zvyklosti a nařízení, abyste zbytečně nepřišli o peníze.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články