Sankce 500 000 Kč hrozí ještě letos Čechům, kteří bydlí v paneláku. Stačí maličkost, třeba že si špatně rozmístíte nábytek

Mysleli jste si, že když bydlíte v bytě, nebudete mít žádné starosti a povinnosti? Opak je pravdou.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Události247 již dříve psaly o tom, že zejména v letních měsících se mohou dostat do problémů lidé, kteří často využívají svůj balkón. Na rozdíl od vnitřních prostor bytu je totiž považován za součást společných prostor celého paneláku a vztahují se na něj určitá pravidla. Lidé by tak například neměli na balkóně moc kouřit nebo grilovat, aby tím neobtěžovali své sousedy. 

Chodba v paneláku není skladiště

Mnoho lidí si říká, že to, co se jim nevejde do bytu, si prostě odloží na chodbu. V mnoha bytových domech jsou tak chodby plné nejrůznějších stoliček, poliček, nebo i botníků. Co však někteří nájemníci netuší, je to, že je to zakázáno. Obyvatelům paneláků za to, že na chodbě není dostatek prostoru, v krajním případě hrozí obrovská pokuta. Týká se to také schodišť, jak upozornil web Český rozhlas.

Bydlíte v nájmu? Možná o tom nevíte, ale podle zákona máte od majitele bytu nárok až na několikatisícovou odměnu

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY
Pozor na to, jak a kde si rozmístíte věci před svým bytem

Pokud jsou tedy chodba nebo schodiště zatarasené, mohou hasiči udělit pokutu až 500 000 korun. Říkáte si, proč zrovna hasiči? Je to proto, že zatarasení prostoru kolem schodišť a chodeb může mít fatální důsledky zejména v nouzových situacích, třeba když se po budově potřebují pohybovat hasiči, kteří hasí požár. Jak již dříve upozornil web iDnes, pokuta hrozí zejména v případech, kdy jsou únikové cesty špatně průchodné nebo rovnou zatarasené.

Někde zavazí i rohožka

Velmi záleží také na tom, ve kterém roce byl dům postaven. V některých místech, kudy vedou chráněné únikové cesty, by neměla být dokonce ani rohožka. Správce bytového domu nebo předseda domovního výboru o těchto cestách musí vědět a měl by o tom nájemníky informovat. Lidé by v bytech nebo ve sklepě neměli skladovat ani barvy, ředidla, kanystry s benzínem, naftou, acetonem, nebo tlakové lahve s propan butanem.

Vlastníci bytů a domů mají letos zcela novou povinnost. Její opomenutí vás vyjde na likvidačních 400 000 Kč

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Hasiči mohou mít v případě špatně rozmístěných předmětů zhoršenou možnost toho, jak daným prostorem rychle projít

Pokud by totiž vypukl požár, byla by to opravdu velmi třaskavá směs, která může napáchat nevratné škody. Jak píše web Českého rozhlasu, hasiči se setkali i s případem, kdy v obytném domě skladovali dokonce několik stovek kilogramů zábavní pyrotechniky. Pokud tedy některé z výše jmenovaných pravidel porušujete, raději zjednejte co nejrychleji nápravu, ať se nedostanete do zbytečných problémů a nestojí vás to peníze navíc.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články