Chcete do svého auta tankovat pouze to nejkvalitnější palivo a vyhnout se nekvalitnímu šuntu? Tak si raději dejte pozor na následující benzínové pumpy.
Není to tak dávno, co se naše redakce Událostí247 zabývala kvalitou pohonných hmot v České republice. Spousta řidičů na ně nadává a mnozí mají pocit, že jsme na tom v porovnání s jinými zeměmi špatně. Pravda je však taková, že pohonné hmoty v Česku patří mezi ty nejkvalitnější v Evropě. To však nutně neznamená, že každá benzínová pumpa vám nabídne to nejkvalitnější palivo. Česká obchodní inspekce si nedávno posvítila na některé čerpací stanice a výsledky byly více než překvapivé.
Na tyto čerpací stanice pozor
Česká obchodní inspekce se nezabývá pouze potravinami, ale obecně jakýmkoliv produktem, který je nabízen spotřebitelům. Existují pochopitelně nějaká pravidla a požadavky, které musí každý produkt splňovat, a pokud tomu tak není, přicházejí následky. Česká obchodní inspekce si nedávno došlápla na některé čerpací stanice a zjistila, že nabízely velmi nekvalitní palivové hmoty. Jak poukazuje nejnovější zpráva na webu ČOI, bylo jich mnohem více, než se čekalo.
Každý majitel automobilu očekává, že palivové hmoty, které natankuje na benzínce, budou kvalitní a nijak jeho autu neublíží. Jenže všichni moc dobře víme, co se stane, když natankujeme nekvalitní palivo. Právě proto se nejen Česká obchodní inspekce, ale také projekt Kverulant starají o to, aby spotřebitelé získali přehled o tom, kterým čerpacím stanicím by se raději měli vyhnout obloukem.
V případě, že se jim chcete vyhnout i vy, důrazně vám doporučujeme přehlednou mapu rizikových čerpacích stanic. Mapa je pravidelně aktualizovaná a zachycuje provozovny, které byly pravomocně pokutovány za prodej nekvalitního paliva.
Na co si dát pozor
Pokud se rozhodnete sledovat zmíněnou mapu, je důležité si uvědomit, že se do ní dostávají pouze ty případy, u nichž již pokuta nabyla právní moci. Jak vysvětluje ředitel organizace Kverulant Vojtěch Razima, mezi kontrolou a definitivním potvrzením postihu často uplyne značná doba. „Někteří provozovatelé se proti rozhodnutí ČOI odvolávají zcela záměrně – jejich cílem je oddálit zveřejnění naší mapy. A pak se ohánějí tím, že pokuta byla udělena dávno,“ upozorňuje Razima.
Častokrát se tak stane, že se spotřebitel o nevyhovujícím palivu na své oblíbené benzínové pumpě dozví pozdě. Taková mapa ale rozhodně není na škodu a častokrát platí pravidlo, že ani pokuta některé podniky nedonutí k ukončení prodeje nekvalitních produktů. Jasným důkazem jsou toho například pokuty, které jsou udělovány obchodním řetězcům za prodej nekvalitních potravin nebo klamání zákazníků. Ačkoliv jim jsou udělovány pravidelně, obchody se stále ne a ne poučit.
Dáváte si záležet na tom, abyste tankovali to nejkvalitnější palivo?


