Vyhazov z práce je noční můrou mnoha zaměstnanců. Nyní navíc hrozí, že by se proces propouštění pro zaměstnavatele ještě víc usnadnil.
O tom, že mnohé firmy plánují propouštět psaly Události247 již na podzim loňského roku. Propustit zaměstnance ale není jen tak. Jak píše web Ministerstva práce a sociálních věcí Propo, zaměstnavatel musí udat pro výpověď důvod. Celkem má 8 možností, které zahrnují organizační důvody ve firmě, zdravotní důvody na straně zaměstnance, nesplnění požadavků či porušení povinností. Již brzy by však mohlo být propouštění výrazně snazší. A velké skupině Čechů by tak hrozilo, že by je z práce vyhodili ze dne na den. A nedozvěděli by se ani proč.
Vyhazov z práce by se mohl zjednodušit
Národní ekonomická rada vlády (NERV) přišla s návrhem opatření, které by zaměstnavatelům výrazně usnadnilo proces propouštění svých pracovníků. Lidem by mohli dát vyhazov bez nutnosti uvádět důvod, píše web ČT24. Aniž by to tak lidé tušili, mohli by dostat padáka a ani se nedozvědět, co vlastně udělali špatně. Zejména ti, kterým už propuštění hrozí by tak měli vyhazov v podstatě jistý. A ještě navíc by se zaměstnavatel mohl vyhnout nepříjemnému zdůvodňování.
Ptáte se, jaký je důvod? Ekonomové opatření navrhli za účelem podpory hospodářského růstu. Od zavedení si slibují zvýšení flexibility na pracovním trhu, firmy by se také mohly snáze přizpůsobovat měnícím se ekonomickým podmínkám. A například u ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se návrh na zavedení bezdůvodného vyhazovu z práce setkal s kladnou reakcí. „Když vidíte dlouhodobě nulovou nezaměstnanost, tak není žádný důvod, abychom nerozvolnili vztahy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem,“ řekl pro web Novinky.
Firmy by takové propouštění vyšlo draho
V případě výpovědí bez udání důvodu by zaměstnavatel pracovníkovi musel vyplatit daleko vyšší odstupné. „Dostal by dvojnásobek průměrného měsíčního platu, jestliže pracoval u zaměstnavatele méně než rok. Čtyřnásobek platu, pokud pracoval mezi jedním až dvěma roky. A šest měsíčních platů v případě, že jeho pracovní poměr trval alespoň dva roky,“ přiblížil pro web Aktuálně prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký.
I přesto se návrh setkal s vlnou kritiky. Zatímco již zmíněný ministr financí nápad kvituje, například předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula je zásadně proti. Podle něj je současný systém natavený dobře a důvodů pro výpověď uvedených v zákoníku práce mají zaměstnavatelé dostatek.
A podporu si opatření nezískalo ani u bývalé ministryně sociálních věcí za ČSSD Jany Maláčové. Ta dokonce předpovídá, že by se mohla zvýšit nezaměstnanost určitých skupin lidí. „Pokud projde výpověď bez důvodu, na úřadech práce budou končit odboráři, starší lidé, mladé ženy, co chtějí založit rodinu, či lidé, co jsou nemocní nebo mají malé děti,“ dodala pro web Novinky.