Speciální semafory na českých silnicích. Řidiči je přehlíží, za jejich nedodržení je ale pokuta 25 000 Kč

Na českých silnicích lze potkat speciální typ semaforů, které svítí pouze jednou barvou. Špatné projetí je tvrdě trestáno.

i Zdroj fotografie: Steve Daniels/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Semafory jsou běžnou součástí mnoha křižovatek a každý řidič pravidla jejich fungování dobře zná. Pak jsou zde ale i další typy semaforů, jejichž fungování už všichni tak dobře neznají. Události247 například psaly o semaforech, ke kterým musí řidiči fyzicky dojít a zmáčknout speciální tlačítko, aby se jim rozsvítila zelená. Na vybraných místech ve velkých městech lze pak narazit i na semafory, na kterých svítí pouze červená a žlutá. A pak je tu ještě jeden druh semaforu, který pro změnu svítí pouze červeně.

Tyto semafory mají pouze 1 druh signalizace

Pouze červenou signalizaci mají speciální semafory, které jsou umístěny u výjezdových stanic hasičů, policie, nebo záchranné služby, píše web Garáž. Konkrétně mají podobu dvou vedle sebe umístěných světel, pod kterými bývá umístěna vysvětlující cedulka s informací o výjezdu záchranných složek.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Jízda na červenou může řidiče přijít draho

V běžném provozu tyto semafory nijak nesvítí a zůstávají zhasnuté. Jakmile však mají záchranné složky ostrý výjezd, rozblikají se obě světla červenou barvou. Projíždějící řidiči tak musí okamžitě zastavit a počkat, až záchranáři projedou. Kdo tento příkaz neuposlechne či červenou signalizaci jednoduše přehlídne a projede, nejenže může výrazně ohrozit sebe i posádku záchranného vozidla, ale navíc si může vysloužit i mastnou pokutu.

Projetí na červenou se nevyplácí

Že je jízda na červenou je přísně trestána, je známá věc. Události247 navíc již dříve informovaly o tom, že stejně tak je přísně zakázán i průjezd na oranžovou. V obou těchto případech mohou řidiči od letošního roku dostat pokutu na místě až 5 500 korun, ve správním řízení pak dokonce až 25 tisíc korun.

Pozor: Jezdíte na semaforu na oranžovou? V roce 2024 vám za to hrozí astronomická pokuta. Navíc přijdete o řidičák

Finanční sankce však není to jediné, čím mohou policisté řidiče za špatné chování na semaforech potrestat. Jak uvádí server Měšec, od policistů mohou rovněž dostat 6 trestných bodů a k tomu zákaz řízení na 4 až 6 měsíců. Ať už tedy řidiči semafory potkají na křižovatkách, před železničním přejezdem nebo u výjezdových stanic záchranných složek, měli by si na červenou signalizaci dávat velký pozor.

Znáte semafory, jež bývají umístěny před výjezdovými stanicemi záchranných složek? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články