Staré talíře a hrnečky určitě nevyhazujte. Klidně můžou mít hodnotu přes 1 000 000 Kč

Zdědili jste třeba po babičce starší hrnečky či talířky, ale nechcete si je nechat, protože se do vaší domácnosti nehodí? Nejdříve si je pořádně prohlédněte.

i Zdroj fotografie: Z thomas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Někteří lidé mohou mít doma vzácný porcelán, o jehož vysoké hodnotě však nemají ani tušení. Jestli se jedná opravdu o sběratelský kousek, je možné zjistit podle značky na daném nádobí. Upozornil na to web iReceptář. Podle této značky se dá zjistit druh konkrétního porcelánu, původ a také rok jeho výroby.

Cenu svého porcelánu zjistíte na internetu

Tradiční porcelán byl původně objevený a vyráběný v Číně. Od 7. století před naším letopočtem se jednalo o takzvaný protoporcelán, píše dále iReceptář.  Později se tento porcelán z Číny postupně rozšířil po celém světě. V Evropě zažil velký boom v období 17. a 18. století, kdy byl považován za velmi cenné zboží. Výrobou originálního čínského porcelánu se dnes zabývá mnoho výrobců po celém světě, kteří znají tajnou recepturu, dodává web Aukro.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zda má zrovna vaše porcelánové nádobí vysokou hodnotu si můžete ověřit na internetu

Originální čínský porcelán poznáte tak, že při lehkém poklepání dřevem vydává melodický zvuk nebo zvonění. Proti světlu by měl originální porcelán lehce prosvítat, radí iReceptář. Povrch musí být hladký bez nerovností. Důležité je to, že každý originální čínský porcelán má svou vlastní značku. Její správnost je možné ověřit v databázi na internetu, nebo přímo ve starožitnostech.

Nejdražší kousek je z Číny

Značka většiny porcelánek bývá ve tvaru kulatého razítka a zobrazuje iniciály majitele nebo jméno lokality, ve které se porcelánka nachází. Tovární značky jsou pak tištěny barvou typickou pro konkrétní porcelánku, píše dále iReceptář. Může jít o zelenou, červenou nebo černou barvu. Jak píše web Dům a zahrada, historicky nejstarší porcelánka v českých zemích je v Horním Slavkově. Vznikla v roce 1792 a do roku 1830 byl její porcelán označován symbolem S. Do roku 1870 se pak používalo velké S a slovo Schlaggenwald.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Prodejem drahého porcelánu se dají v aukcích utržit i miliony korun

Nejdražší kousek porcelánu na světě je z Číny. Psal o tom web Lidovky. Jedná se o pohárek, jehož cena byla při prodeji v aukci za 36 miliónů dolarů. Pochází z dynastie Ming. Podobných kousků na světě existuje jen 19. Pokud se vám cena zdá astronomická, tak právě díky vzácnosti tohoto raritního kousku lze očekávat, že i nadále poroste. Téměř miniaturní pohárek nese název Chicken cup, tedy něco jako slepičí pohárek a je něm vyobrazen kohout se slepicemi, popisují Lidovky.

Je tak jasné, že pokud vlastníte jakýkoliv starý porcelán, měli byste si na internetu ověřit jeho hodnotu. Rozhodně jakýkoliv z těchto kusů nevyhazujte. Ačkoliv statisticky budete mít pravděpodobně smůlu, i na vás se může usmát štěstí, pokud jste například po rodičích, či dokonce prarodičích zdědili vámi neznámý porcelán. Může mít totiž milionovou hodnotu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články