Stát má nový nápad: Češi budou platit za nesnězené jídlo. Pokud doma nedojíte večeři, zaplatíte povinně státu poplatek

I když jsou potraviny v poslední době čím dál dražší, stále se najde spousta lidí, která jimi i přesto plýtvá.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Proti plýtvání potravinami bojují také supermarkety. Mezi prvními přišel s nápadem, jak ušetřit lidem peníze a současně neplýtvat, v roce 2022 Lidl. Tříkilové bedýnky s ovocem a zeleninou prodával v rámci projektu S Lidlem šetři jídlem za 25 korun. Jak jsme na Událostech247 informovali, o tuto nabídku je obrovský zájem.

Ročně každý z nás vyhodí skoro 100 kilo jídla

Do projektu Nesnězeno se zapojil také obchodní řetězec Penny. Zákazníci si prostřednictvím aplikace mohou najít prodejnu, v níž mohou koupit za 79 korun připravený balíček obsahující ovoce, zeleninu, pečivo nebo chlazené zboží, kterému ten den končí trvanlivost. Hodnota zboží je minimálně 160 korun a zákazník tak dostává na zakoupené produkty slevou 50 a více procent.

Nová daň na potraviny: Ceny v obchodech budou brzy neúnosné. Lidé si začínají dělat zásoby

iZdroj fotografie: cogdogblog/ Creative Commons / CC-BY-SA
Plýtvání jídlem je v posledních letech velkým tématem

Podobné nabídky mají i další obchodní řetězce. V aplikaci Nesnězeno si však můžete najít i restaurace, které se do projektu zapojily a jídlo, které nestihnou prodat, nabízejí s velkou slevou. Díky tomu ušetříte peníze, a ještě se dobře najíte. Ne všichni však plýtvání jídlem řeší. Jak psal web Novinky, každý Čech ročně vyhodí podle odhadů ministerstva životního prostředí v průměru přes 90 kilogramů potravin.

Ministři se na zavedení pokut nedokáží shodnout

Vyhazování jídla se nevyhne velká většina domácností. Pětina z nich přiznává, že v koši skončí až čtvrtina zakoupených potravin, píše dále web. Téměř polovina lidí, konkrétně 49 procent, přitom považuje plýtvání potravinami za velký problém. V roce 2016 si totéž myslelo pouhých 34 procent. Ministerstvo životního prostředí se proto rozhodlo s tím něco udělat a zvažuje zavést finanční sankce pro domácnosti, které vyhazují příliš mnoho potravin. Spočívaly by ve zvyšování poplatku za svoz odpadu pro domácnosti podle toho, kolik jídla vyhodí.

Drahota českých potravin láme rekordy v EU. Ceny už jsou v hledáčku antimonopolního úřadu

iZdroj fotografie: Silar/ Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněný poplatek je zatím pouze nápad, nic podobného dosud schváleno nebylo

Česko je pod tlakem závazku vůči Evropské unii snížit do roku 2030 plýtvání v domácnostech a obchodech o třetinu a ten se zatím plnit nedaří, jak podotýká server Aktuálně. Sankce by mohly souviset například se svozem odpadu. Mělo by jít o takovou částku, aby si lidé uvědomovali, že je vyhazování bude stát stále více peněz. Ministr životního prostředí Petr Hladík ale na sítí X zvažované zavádění pokut nebo jiných sankcí odmítl. Uvidíme tedy, co přinesou další měsíce.

Co si o podobném nápadu myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články