Stát řekl jasně: Vybraným Čechům teď hrozí vystěhování z jejich domova. Bydlení musí opustit do 15 dnů

Pokud máte vlastní nemovitost a pronajímáte ji, pak máte každý měsíc příjemný zdroj příjmu bez práce. Někdy však mohou být pro pronajímatele nájemníci noční můrou.

i Zdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Informace o ukončení nájmu, ať už ze strany nájemníka či pronajímatele, většinou přijde obvykle s několikaměsíčním předstihem, aby měli lidé čas na vystěhování a nalezení nového bydlení. Ne vždy jde ale všechno tak hladce. Jak Události247 psaly již dříve, někteří nájemníci problémoví a byt odmítají opustit. 

Už žádné zbytečné průtahy

I když podle nájemní smlouvy končí vztah mezi nájemcem a pronajímatelem uplynutím doby, na kterou byla sjednána, smlouvu je možné za určitých podmínek také vypovědět. Například při hrubém porušení povinností, které z ní vyplývají. Jak Události247 zjistily na webu dTest, vztahuje se to například na situace, kdy nájemce neplatí nájemné či obtěžuje ostatní obyvatele domu nadměrným hlukem. Pronajímatel musí dát nájemci písemnou výpověď a svůj krok náležitě odůvodnit. 

Když nájemníci odmítají opustit bydlení: Majitelé bytů nezmůžou téměř nic. Vystěhování může trvat měsíce

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Problémoví nájemníci budou mít od letoška utrum

Stát se přiklonil na stranu pronajímatelů a rozhodl se jim se zbavením se problémových nájemníků pomoci. Vláda schválila a předložila poslanecké sněmovně návrh novely zákona č. 99/1963 sb., občanský soudní řád, která zavádí nový institut rozkazu k vyklizení. Novela nájemního zákona, schválená resortem spravedlnosti, zavádí od letošního července možnost rychlejšího vyklizení nemovitostí. Pronajímatelé si tak mohou konečně oddechnout.

Majitelé nemovitostí novinku vítají

Díky novele budou moci od léta pohodlněji získat zpět své nemovitosti od nájemníků, kteří porušují nájemní smlouvy. Nový právní předpis zavádí rozkaz k vyklizení, který umožňuje vystěhování nájemníka do 15 dnů od vydání soudního rozhodnutí. Jak Události247 vyčetly z informací ministerstva spravedlnosti, je potřeba doložit, že majitel skutečně danou nemovitost vlastní. Postačí k tomu označení bytu či domu stejným způsobem, jako v jiných řízeních o nemovitých věcech. 

Děláte něco podobného u sebe doma? Město vás vystěhuje a skončíte na dlažbě

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Soud může ve vybraných případech nařídit vystěhování

Soud si vlastnictví zkontroluje v katastru. Novela tedy přináší úlevu pro majitele nemovitostí, ale zároveň klade větší důraz na povinnosti nájemníků. „Pronajímám byt již několik let a s tímto mám zkušenosti. Studenti se tam chovali jako ve skvótu a byt neskutečně páchl cigaretami. Podařilo se mi je vystěhovat až po půl roce. Pak jsem to tam dával dalšího půlroku dohromady,“ popsal Událostem247 pan Rudolf B. z Brna.

Co si o tom všem myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články