Statisíce Čechů budou nově z důchodu pobírat o desítky tisíc Kč víc. Budete mít nárok i vy?

V důchodovém systému nastanou velké změny. A mnohé Čechy to velmi potěší.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Český důchodový systém aktuálně prochází velkými změnami. Události247 psaly třeba o změnách v systému valorizací, podmínkách pro odchod do předčasného důchodu anebo plánovaném omezení vyplácení výchovného. To vše nejsou pro české seniory moc dobré zprávy. Aktuálně je však na stole návrh, který by velká skupina lidí ocenila. Získala by totiž díky tomu spousty peněz z důchodu navíc.

Kdo půjde dříve do důchodu

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prosadit návrh, podle kterého by lidé pracující v určitých profesích mohli odejít dříve do důchodu, píše web Peníze. Díky tomu by tak tito Češi mohli z důchodu získat výrazně více peněz, klidně i desítky tisíc, neboť by do penze mohli odejít dříve a tudíž ji pobírat déle. V případě schválení by zákon měl začít platit již od ledna roku 2025.

Vláda: Těmto lidem snížíme důchod o tisíce Kč. Dotkne se to spousty lidí

A kdo by na tento benefit měl mít nárok? Týkat se má asi 120 tisíc lidí, jak píše web Novinky. Má jít o ty, jejichž povolání jsou považována za náročná, zejména fyzicky. Příkladem jsou třeba slévači, brusiči, horníci, některé zdravotní sestry nebo pracovníci v lesnictví. Pokud tedy některou z těchto náročných profesí vykonáváte, dost možná budete mít na dřívější odchod do penze nárok i vy.

Dnešní senioři už si příliš nepomůžou

Celá věc má ale háček. Nárok lidí na toto zvýhodnění má vyvstat z počtu odpracovaných směn v takovémto povolání. Jak ale upozorňuje web Echo24, zaměstnavatelé jsou povinni uchovávat záznamy o směnách jen za posledních 10 let. Dnešní padesátník, který po vyučení pracoval 15 let v dole a poté si našel lepší, méně náročnou práci tak má smůlu a na jeho roky strávené fyzickou dřinou se nebude brát ohled.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé pracující v náročných profesích by měli mít nárok na dřívější odchod do důchodu

I ti, kteří na dřívější odchod do důchodu dosáhnout však nebudou moci tuto výhodu využít naplno. Reálně má sice být možné odejít kvůli náročné profesi do penze až o 5 let dříve. K tomu je však opět nutné doložit daný počet let strávených touto prací, což je však dohledatelné maximálně 10 let dozadu. „I pokud pracovali v náročném provozu 30 let, dosáhnout mohou po začátku platnosti zákona jen k první „metě“, tedy deseti letům práce, která jim tak umožní odejít do penze bez krácení o rok a čtvrt dříve,“ dodává server Echo24.

Souhlasíte s tím, aby lidé pracující v náročných profesích měli nárok na dřívější odchod do důchodu? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články