Mnozí z nás si ještě pamatují, jak v roce 2021 společnost Bohemia Energy téměř milionu svých klientů v Česku oznámila, že jim již nebude dodávat energie.
Klienti si museli co nejdříve najít nové dodavatele, což nebylo úplně jednoduché. Víte od nás, že za plyn nebo elektřinu od dodavatelů poslední instance jim pak chodily faktury, na kterých byly velmi vysoké ceny. Pokud si ale lidé nasmlouvali klasické smlouvy, mohli se dostat na ceny mnohem nižší.
Nová smlouva nemusí být tak výhodná
Teď některé lidi čeká další hledání dodavatele energií. Smlouva totiž skončí v nadcházejících dnech a týdnech až stovkám tisíc domácností, jejichž předchozí dodavatelé v roce 2021 ukončili činnost. Píše o tom web České noviny. Energetický regulační úřad (ERÚ) zákazníky upozorňuje, aby o prodloužení smlouvy s dodavatelem vyjednávali i s několikatýdenním předstihem. Většina z nich totiž bude za elektřinu a plyn platit vyšší cenu než dosud.
Většina smluv na dobu určitou obsahuje ujednání o automatickém prodloužení. Od roku 2024 musí dodavatel zákazníky na blížící se termín prodloužení upozornit minimálně 30 dní předem a oznámit jim novou cenu a další náležitosti. Pokud lidé s podmínkami prodloužení nesouhlasí, mohou o změně smlouvy jednat se současným dodavatelem, nebo si najít jiného obchodníka a do 20. dne před prodloužením stávající smlouvu vypovědět. Vzor výpovědi je dostupný na webu ERÚ.
Na co dávat před vypršením smlouvy pozor
Má to ovšem háček. Při automatickém prodlužování smluv totiž poskytovatelé energií většinou převádějí zákazníky na standardní plány s vyššími tarify. Pokud tedy chcete ušetřit, podívejte se před vypršením vaší smlouvy s dodavatelem energií na podmínky jiných poskytovatelů. Možná zjistíte, že konkurenční společnosti mají mnohem výhodnější tarify, než by vás čekaly po konci vaší současné smlouvy.
Za ukončení smlouvy před vypršením doby, na kterou měla domácnost zafixované ceny energií, hrozí pokuta až 50 000 korun, jak píše web Seznam Zprávy. Zákazník totiž musel svému dodavateli zaplatit jak pokutu za předčasné odstoupení od smlouvy, která byla na dobu určitou, tak ušlý zisk. Společnost s ním už totiž počítala a podle počtu smluv si zase ona předkupovala energie na trhu. Stát v novele energetického zákona, jinak nazývané Lex OZE III, navrhuje, aby byla výše pokut regulována.