Vláda nedala klientům Bohemia Energy nejlepší radu. Nehledat hned nového dodavatele je drahé

Konec Bohemia Energy ponechal řadu klientů v nejistotě. O dodávky energií nepřišli, zákon na ně pamatoval takzvanými dodavateli poslední instance.

i Zdroj fotografie: Uživatel VitVit / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když před několika týdny společnost Bohemia Energy téměř milionu svých klientů v Česku oznámila, že jim již nebude dodávat energie, byli vládou ujištěni, že se nic neděje. Především ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček je uklidňoval, že není třeba panikařit, protože půl roku jim budou vše zajišťovat takzvaní dodavatelé poslední instance (DPI). Nyní se ukazuje, že na jeho rady doplatí spousty lidí, pro které to bude znamenat zaplatit vysoké sumy peněz.

Klienti dostávají extrémní účty

Po konci Bohemie Energy se klienti dozvěděli, že nemusí spěchat s hledáním nového dodavatele. Mnozí i tak vyrazili a u dodavatelů energií se tvořily dlouhé fronty. Ačkoliv od ministrů dostali ujištění, že to je zbytečné, nyní se ukazuje, že čím dříve to udělají, tím lépe pro ně. Stanovisko podle komentáře serveru Forum24 změnil i ministr Havlíček. „Současně doporučujeme rychlý přechod od DPI ke standardním dodavatelům a využívat elektronické komunikace,“ napsal v sobotu na Twitteru.

Ukazuje se, že původní rady ministerstva průmyslu a obchodu o tom, jak není nutné spěchat, nebyly dobré. Bývalí klienti Bohemia Energy samozřejmě plyn nebo elektřinu od dodavatelů poslední instance opravdu dostávají. Ale zároveň s tím jim chodí faktury, na kterých jsou velmi vysoké ceny. Pokud si ale lidé nasmlouvají klasické smlouvy, mohou se dostat na ceny, které budou mnohem nižší. Někteří klienti, kteří se rozhodli počkat, nyní na platby nemají.

Zastropování záloh

Předseda vlády podle serveru Novinky Andrej Babiš slíbil, že se vláda s Energetickým regulačním úřadem bude bavit o zastropování záloh u dodavatelů poslední instance. Ministerstva prý jednají i o možnosti, že by se lidem poskytla mimořádná pomoc jako těm, kteří byli v letošním roce postiženi tornádem. Ceny energií v posledních týdnech prudce stoupají. Zatímco vláda to chce řešit odpuštěním DPH, s něčím takovým nesouhlasí strany, které se snaží sestavit vládu novou. Podle nich je lepší způsob pomoci opravdu chudým lidem formou příspěvku na bydlení.

Vláda má v současnosti dokonce podezření, že Bohemia Energy se mohla dopustit trestného činu. „Podáme trestní oznámení na podvodné jednání. A vrátíme se k institutu hromadné žaloby. Všem poškozeným teď doporučuji, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem,“ řekl Babiš na svém Twitteru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články