Statisíce českých důchodců přijdou v létě 2024 o peníze. Stát už o všem rozhodl, neuděláte s tím nic

Čeští senioři se v posledních měsících musejí vyrovnávat s celou řadou změn. Některé jim navíc radost rozhodně neudělaly.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

I když se důchody od roku 2024 navýšily, konkrétně o 360 korun měsíčně, jak psaly Události247, není to zdaleka tolik, kolik mnozí důchodci očekávali. Důvodem byly změny v systému valorizací, které vláda prosadila. To, jak ohledně změny valorizací rozhodla, nedávno potvrdil Ústavní soud a senioři své peníze už zpátky nedostanou.

Senioři zažívají krušné časy

Psali jsme také o tom, že Sněmovna schválila v důchodech několik změn. Jde o technickou novelu, která by měla od července 2025 přinést novinky v oblasti výplaty starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Ty vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Nyní platí, že se důchody vyplácí dopředu. Nově bude výplatní období stanoveno jako běžný kalendářní měsíc, tedy od prvního do posledního dne aktuálního měsíce.

Stát: Důchody už brzy čekají obrovské změny. Připravte se, tohle nebude jen tak. Hlavně seniorům se to určitě líbit nebude

Další novinka, na kterou si musí čeští senioři zvyknout, začne platit už v létě. Týká se důchodového spoření a mnohé zřejmě moc nepotěší. Jako důchodci ztratí nárok na státní příspěvek na spoření. Zároveň ale, pokud nesplnili minimální dobu spoření, nebudou moci přestat spořit, jinak by museli všechny peníze od státu vrátit, popisuje web TN. Nepopulární změna nastane už od 1. července.

Experti radí ještě počkat

Protože pobírají důchod, ztratí senioři nárok na státní příspěvek k penzijnímu spoření. Současně ale pokud nebudou v systému potřebných nejméně 60 měsíců, aby z něj mohli vystoupit bez toho, aby o příspěvky od státu nepřišli. Těm, kdo jsou už v důchodu a minimální limit pro délku spoření splnili, doporučují experti počkat do července a pak systém opustit. Pokud se ale jedná o pracující důchodce, kteří dostávají příspěvky od zaměstnavatele na spoření nebo třeba pronajímají nemovitost, tak těm se odcházet nevyplatí, píše TN.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
V roce 2024 se mění podmínky pro penzijní spoření

Nejhůř je na tom třetí skupina, tedy lidé, kteří v důchodu nepracují a nemají splněnou minimální dobu spoření. Těm experti doporučují, aby si snížili úložku na minimum. Tedy 100 korun, a došetří si pět let. Není to však jediná změna v penzijním spoření. Mění se například výše státního příspěvku vzhledem k výši měsíční částky. Minimální doba spoření se zvedá na 10 let. „V poslední době si musíme zvykat, že nám stát už nic moc nedá,“ směje se paní Anna, které je 68 let.

Co si o výše zmíněných novinkách myslíte? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články