Sýr Eidam prodávaný v Lidlu byl plesnivý. Zákazníci mohou výrobek vrátit a dostanou za něj zpátky své peníze

V obchodech se prodávala další oblíbená potravina, která pro spotřebitele může znamenat zdravotní riziko.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Sýry patří mezi oblíbené pochoutky, které si Češi dopřávají k snídani, večeři nebo třeba jen tak na chuť. Patří však také mezi potraviny, u kterých Státní zemědělská a potravinářská inspekce často odhaluje nežádoucí plíseň. O podobných záchytech vás na Událostech247 informujeme poměrně pravidelně. Například řetězec Penny už dříve kvůli podezření na plíseň preventivně stahoval z prodeje konkrétní šarže stogramového balení Olomouckých tvarůžků. 

Sýry, které mají něco navíc

Hned čtyři druhy závadných tvrdých sýrů se před časem prodávaly také v obchodech Tesco. Například u sýru italského typu Grana Padano byl pod obalem zjištěn výskyt plísně viditelné pouhým okem, jak Události247 upozornily. O moc lépe na tom nebyl ani další sýr italského typu Parmigiano Reggiano prodávaný v Tescu. Také v tomto případě byl u části z kontrolovaných balení pod obalem zjištěn výskyt plísně. Potraviny přitom neměly prošlé datum spotřeby.

Oblíbený sýr Čechů je jedno velké nebezpečí. Máte ho doma? V životě to nejezte, našly se v něm odporné věci

Jak jsme psali už dříve, zelený byl také tvrdý sýr Krolewski, který se prodával v obchodní síti Albert. Psali jsme i o tom, že v jedné z prodejen v Brně prodávali balený uzený sýr Albéniz Quesos Ibérico, který měl datum spotřeby až do 24. února 2024. Také na povrchu tohoto sýru se pod neporušeným obalem vyskytovala plíseň nazelenalé barvy. „O tom, že jsou sýry plesnivé, čtu v poslední době opravdu často. Je pomalu risk je kupovat,“ řekla Událostem247 paní Ludmila z Brna.

Plísně jsou pro lidi toxické

Zákazníci, kteří rádi nakupují v obchodním řetězci Lidl, by se měli mít na pozoru. Mohli si totiž donést domů závadný tvrdý sýr. Konkrétně se jednalo o Pilos Eidam strouhaný, hmotnost balení 200 gramů. Inspekce o tom informovala na svém webu Potraviny na pranýři. U části z kontrolovaných balení byl pod neporušeným obalem zjištěn výskyt plísně. Zákazníci mohou závadný sýr vrátit na prodejně a dostanou za něj zpátky peníze. I když měl sýr trvanlivost do 12.1. 2024, mohli by ho mít lidé třeba ještě doma v mrazáku.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži výrobku by lidé neměli konzumovat

Plísně jsou pro lidský organismus samozřejmě nebezpečné. Produkují mykotoxiny, které jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně škodit. Nejen, že zatěžují organismus, mohou způsobit zažívací problémy, ale jsou také karcinogenní. I když vidíme plíseň pouhým okem jen na povrchu, je vždy prorostlá do hloubky, a proto je dobré takovou potravinu rovnou vyhodit,“ uvedla pro Události247 už dříve lékařka Rút Gratzlová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články