Tento e-mail může ještě dnes přijít i vám: Jednou si ho přečtete a přijdete o všechny své peníze. Stát už vydal varování

V českém internetovém prostředí se šíří další nebezpečný podvod. Rozpoznat jej může být velmi obtížné.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Podvody na internetu v posledních letech přibývají nebývalým tempem. Dokládají to nejen data, podle kterých se jejich počet loni oproti roku 2021 zvýšil dvojnásobně a celkem lidé kvůli podvodníkům přišli o více než 2 miliardy korun, píše web ČT24. Důkazem jsou také mnohé konkrétní případy, o nichž Události247 pravidelně informují. Příkladem jsou třeba podvody prostřednictvím telefonických hovorů nebo falešných nabídek elektronické SIM karty. Nyní se objevil další nebezpečný podvod, na který by si lidé měli dát pozor.

Tento e-mail raději ani neotvírejte

Web Novinky píše o varování, které vydal stát, respektive Ministerstvo práce a sociálních věc. Týká se podvodných zpráv, které se šíří prostřednictvím SMS a e-mailů. Jejich cílem je zlákat nic netušící oběti na fiktivní nabídky státní finanční podpory jako jsou příspěvky na bydlení nebo jiné formy sociální pomoci. Následně od lidí získají osobní a bankovní data, která poté využijí k vniknutí do jejich bankovních účtů a krádeži peněz.

Kyberpodvodníci mají nový trik: Falešnou nabídku elektronické SIM karty

Pro zvýšení věrohodnosti se navíc podvodníci neštítili ani vytvořit falešné webové stránky připomínající oficiální portály ministerstva nebo České správy sociálního zabezpečení. „V situacích, kdy dojde k identifikaci falešné domény, reagujeme okamžitě a tyto domény blokujeme. Je ale důležité připomenout, že se každý týden objevují desítky nových podvodných stránek, které se snaží zneužít důvěry lidí,“ uvedl pro web Novinky mluvčí resortu práce Jakub Augusta.

Lidé by si tedy rozhodně na tento e-mail, který může klidně ještě dnes přijít i jim, měli dávat dobrý pozor. Jedno přečtení a vyplnění citlivých údajů totiž může způsobit, že ve vteřině přijdou o všechny své peníze.

Ke zneužití státních webů nedošlo poprvé

Již v létě server Novinky informoval o falešném webu ministerstva práce, přes který se zloději snažili lidi okrást. A čím dál častěji podvodníci zneužívají také třeba web Identity občana, upozorňuje server Lidovky. Ten má přitom sloužit coby důvěryhodný komunikační prostředek lidí se státem či bankami.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Neopatrnost na internetu může lidi přijít draho

Že se podvodníci neštítí skutečně ničeho pak dokládá i fakt, že v minulosti byl zneužit i sám prezident, dodává web Novinky. „V souvislosti s opětovným výskytem klamavé a podvodné reklamy lákající na zhodnocení peněz a zneužívající fotografii prezidenta Petra Pavla a logo skupiny ČEZ varujeme před podvodníky a vybízíme všechny ke zvýšené opatrnosti,“ cituje web Novinky srpnové vyjádření Kanceláře prezidenta republiky.

Přišel vám někdy e-mail, který byl evidentně podvodný? Napište nám o svých zkušenostech do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články