Tohle dělá za volantem 90 % Čechů každý den: Hrozí za to přitom pokuta 2 500 Kč

Mnozí čeští řidiči mohou být nemile překvapeni, když jim policisté napaří pokutu za tento přestupek. Řada z nich ho totiž dělá na denní bázi.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Každý řidič musí na silnicích dodržovat dopravní předpisy. Za jejich porušení totiž hrozí pouty či jiné sankce. Ačkoli velká část přestupků je všeobecně známá, některé méně časté mohou motoristy překvapit. Jak například nedávno informovaly Události247, pokuta hrozí třeba i za nesprávné umístění autonavigace. To však zdaleka není všechno.

Za tuto banalitu lidé mohou zaplatit nemalé peníze

Konkrétně se přestupek týká komunikace mezi řidiči. Možností, jak se s ostatními motoristy na dálku dorozumět či je na něco upozornit, přitom není mnoho. Většina lidí tak obvykle využívá klakson nebo probliknutí dálkovými světly. Mnozí řidiči mohou v praxi vypozorovat, že klidně až 90 procent Čechů řídících auto každý den aspoň jednu z těchto věcí využije. Málokteří přitom ví, že jim za to hrozí pokuta až 2 500 korun.

Kdo má v autě špatně nastavenou navigaci, tomu hrozí obrovská pokuta

Že po nesprávném použití dálkových světel a oslnění protijedoucích aut může následovat pokuta asi většina řidičů ví. Málokteří mají ale povědomí také o tom, že přestupkem je v některých situacích i použití klaksonu. Troubení je totiž v Česku oprávněné pouze v několika výjimečných případech, upozorňuje web Autosalon.

Jeden z nich nastává ve městech. Tam je klakson dovolen ve chvíli, kdy je třeba rychle reagovat na blížící se nebezpečí. Mimo města pak lidé mohou troubit, pokud potřebují upozornit jiného řidiče, kterého hodlají předjet. Ve všech dalších situacích je ale používání klaksonu zakázané. A to dokonce i při oblíbeném troubení ve svatebních kolonách, dodává web Autosalon.

Troubení zakazuje i dopravní značka

Jedná se o značku B23a, jejíž oficiální název zní Zákaz zvukových výstražných znamení, vyplývá z webu Dopravni-znaceni. Řidiči její význam snadno poznají, neboť zobrazuje v červeném kruhu přeškrtnutý klakson. Když tedy na tuto značku narazí, měli by mít na paměti, že troubení není povoleno ani za výše zmíněných okolností.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Někteří řidiči používají klakson velmi často

Je tedy důležité, aby motoristé používali klakson rozumně a s ohledem na ostatní účastníky provozu. Pokud totiž zmíněná pravidla nedodrží, může se jim tato rozmařilost pěkně prodražit. „Řidič může dostat na místě pokutu do dvou tisíc korun nebo ve správním řízení 1500 až 2500 korun,“ řekl pro web Autosalon mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík.

Využíváte často při jízdě autem troubení či problikávání? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články