Tomuhle se vyvarujte, jinak už nedostanete z důchodu ani korunu

Mnozí lidé mohou na stáří zjistit nemilou věc. Stát jim totiž hned z několika důvodů nemusí přiznat takový důchod, jaký by očekávali.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Mezi pracujícími Čechy se čím dál víc šíří obavy z budoucí výše starobního důchodu. Doby, kdy lidé ve stáří odešli do penze a užívali si státních peněz jsou totiž nenávratně pryč. Vláda chystá sadu opatření, která život českých seniorů značně ztíží. Nejen, že výrazně zpomalí růst důchodů, ale ještě navíc se bude postupně zvyšovat věk odchodu do penze. Někteří Češi navíc zjišťují, že z důchodu nejspíš nedostanou ani korunu.

Tito Češi se žádných peněz nedočkají

Většina lidí bere jako naprostou samozřejmost, že po celoživotním pracovním nasazení se na stáří dočkají zaslouženého důchodu. Někteří však mohou být při žádosti o penzi překvapeni, když zjistí, že jejich starobní důchod je přiznán v nižším rozsahu, nebo dokonce nemají nárok vůbec na žádný.

Stát chce, aby lidé pracovali i v důchodu. Odpočinek se stane sprostým slovem

Týká se to hned několika případů. Asi nikoho nepřekvapí, že stát odmítá platit peníze Čechům, kteří pracovali takzvaně načerno. Lidé totiž v takovém případě neodvádí ze svého výdělku žádné daně ani neplatí sociální pojištění. Za to je pak stát trestá nepřiznáním důchodu. Pro to, aby lidé měli na penzi nárok, totiž kromě dosažení příslušného věku musí rovněž mít zaplaceno alespoň 35 let sociálního pojištění, píše web iRozhlas. Pro odchod do předčasného důchodu pak nově bude potřeba mít zaplaceno ještě o 5 let více.

Nepříjemné překvapení lidi čeká i v dalších případech

Třeba pokud jsou dlouhodobě registrováni na úřadu práce bez nároku na podporu. Jak totiž upozorňuje web Finance, získat náhradní pojištění zde mohou lidé jen na omezenou dobu v maximální výši 3 let. Výrazně zredukovat se může výsledný důchod také podnikatelům, kteří do sociálního systému odvádí pouze minimální částky. Stejně tak se nižší penze dočkají lidé, kteří mají výdělky třeba z pronájmu bytu či jiných pasivních příjmů, z čehož se neodvádí sociální pojištění, a tudíž se nezapočítávají do základu pro výpočet důchodu, dodává web Finance.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnozí čeští senioři budou muset kvůli nízkým důchodům dost možná pracovat i ve vysokém věku

V neposlední řadě pak může problém nastat i kvůli chybě na úřadě. Lidé by si tak měli pečlivě schovávat dokumenty jako jsou výplatnice či pracovní smlouvy. Díky nim totiž mohou dokázat, že mají nárok na vyšší důchod, než který jim úředníci vypočítali, dodává web Seznam Zprávy.

Spoléháte na to, že si na stáří vystačíte pouze s příjmy ze státního důchodu? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články